A magyarok szeretnek enni. Ezt jól bizonyítja, hogy számos ünnephez kapcsolunk kötelezően elkészítendő ételeket, mint például a karácsonyi töltött káposzta vagy az újévi malacsült. Habár a negyvennapos böjt lezárásaként megszegett húsvéti sonka a legnagyobb sztárja ezen listánknak, mégis találhatunk a pünkösdi ünnepnapokra szabott finomságokat is. Mi most összegyűjtöttünk nektek pár igazán ízletes ételt, amelyek fixen leveszik a lábukról a vendégeket.
1. Húsételek
Jézus mennybemenetelét még a legszegényebbek is húsok különböző módon való elkészítésével tisztelték meg. Ide sorolhatjuk elsősorban a bárány- vagy birkapörköltet, a tehetősebbeknél marhából is készült pörkölt. Baromfiból rántott húst vagy libasültet tettek az asztalra. A húsok mellett kiváltságos helyzetben voltak a szezonális zöldségek, mint a borsó vagy az újhagyma. Jó magyar módjára a pörköltek mellé főtt krumplit vagy nokedlit tálaltak. Manapság a jó időnek köszönhetően sok család választja a szabadban főzést, bográcsozást vagy grillezést.
Birkapörkölt főtt krumplival
- 4 fej vöröshagyma
- 2 ek zsír
- 1 db paprika
- 1 db csípős zöldpaprika
- 2 db paradicsom
- őrölt pirospaprika
- 1.5 kg birkahús belsőségekkel
- víz
- só, bors, vörösbor ízlés szerint
A hagymákat apróra szeljük, kevés zsiradékon megdinszteljük, és amint aranybarna lett, belekeverjük az őrölt paprikát. Ezzel nem szabad sokáig várni, mivel hamar odaéghet, így szinte rögtön mehet bele a birkahús. Az étel neve is jól mutatja a következő lépésünket: odapörkölünk. Lepirítjuk a húst, de nem hagyjuk megégni. Amint kellően megpirult, felöntjük vízzel, a zöldségekkel és a fűszerekkel ízesítjük és főni hagyjuk. Tanácsos inkább kisebb fokozaton, hosszabb ideig főzni, hiszen így lesz igazán kellemes, szaftos a végeredmény. Nagyjából a végleges lezárás előtt fél órával hozzáöntünk ízlés szerint vörösbort, amely kellő illatot szolgáltat az ételünknek.
A krumplit meghámozva és felkockázva vízbe rakjuk, sózzuk ízlés szerint, és kellemes állagúra főzzük. Leszűrést követően fogyaszthatjuk.
2. Desszertek
Mivel az év ezen szakaszán a tyúkok a legtöbb tojást adták a gazdáknak, így az édesség terén általában soktojásos, gyúrt tésztákból készült finomságokat készítettek. Itt említhetjük meg a mákos buktát vagy túrós és lekváros batyut, és ezernyi töltelékkel variált réteseket. A szezonális gyümölcsöket előszeretettel használták fel, tehát epret vagy korai cseresznyét tettek a lepények tetejére.
Túrós batyu
A tésztához:
- 25 dkg rétesliszt és ugyanennyi búzafinomliszt
- 1.5 dl langyos tej
- 2 ek cukor
- 2.5 dkg élesztő
- 1 db tojás
- 1 csipet só
- 8 dkg olvasztott margarin
A töltelékhez:
- 45 dkg tehéntúró
- 2 ek tejföl
- 2 ek búzadara
- 5 ek cukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1 marék mazsola
- 1 db tojás
- liszt
A tejet langyosítsuk fel, majd keverjük bele a cukrot és morzsoljuk bele az élesztőt. Hagyjuk pár percig pihenni, amíg az élesztő elkezd felfutni. Ezt a lépést szárított élesztő használata esetén kihagyhatjuk. A kimért liszthez a száraz hozzávalókat egy tálba tesszük és elkeverjük. Ebbe mehet az élesztős tejünk, valamint a többi folyékony hozzávaló és a tojás. Egyneművé gyúrjuk, és konyharuhával letakarva hagyjuk pihenni nagyjából egy órát.
Amíg kel a tésztánk, elkészítjük a tölteléket. Ehhez a túrót egy tálban villával összetörjük, és
hozzákeverjük a tejfölt, cukrot, búzadarát, vaníliás cukrot, mazsolát és a tojást.
A megkelt tésztát nyújtódeszkán nagyjából félujjnyi vastagságúra nyújtjuk, majd felkockázzuk. A négyzetek közepébe túrós tölteléket helyezünk, majd a tészta négy sarkát felhajtjuk. Sűtőpapírral bélelt tepsiben, tojással megkenve nagyjából 20 perc alatt, 180 fokon megsütjük. A kész batyukat kisülés után porcukorral megszórhatjuk.
Kiemelt kép: mindmegette.hu