A 2014-ben ezen a napon hunyt el Robin Williams, de felejthetetlen filmjei velünk maradtak. A komikusból színésszé vált művész, aki minden elismerést elnyert, valóban Hollywood egyik legsokoldalúbb és legtehetségesebb alakja volt. Kerülte a beskatulyázást, és ugyanolyan hitelesen formálta meg a sorozatgyilkost, mint a rádióbemondót, a tanárt, a pszichológust vagy akár Theodore Rooseveltet egy viaszló hátán. Ezzel a listával idézzük fel legemlékezetesebb alakításait.
Jó reggel, Vietnám! / 1987
Williams az 1987-es Jó reggelt, Vietnám! című filmben vált igazán ismertté, amikor a címben idézett, szlogenné vált mondattal üdvözölte a helyi rádió hullámhosszán harsány vidámsággal az amerikai hadsereg bázisán állomásozó katonákat. Adrian Cronauer, a vietnámi háború idején dolgozó különc rádiós karaktere azért került a háború frontvonalába, hogy hangulatot javítson és erőt adjon a honfitársai számára. A film kettős üzenetet hordoz: egyszerre szól a háború és az erőszak értelmetlenségéről, valamint a boldogságra törekvés fontosságáról.
Mrs. Doubtfire – Apa csak egy van / 1993
Az a bizonyos film, amelyen még ma is jókat nevetek fantasztikus aranyköpései és gegei miatt, egy intelligens vígjátékba oltott családi dráma, és kétségtelenül Williams pályafutásának legjobb komikus alakítása. Nem véletlen, hogy az Amerikai Filmintézet beválasztotta minden idők legjobb filmjei közé, míg Robin Williams második Golden Globe-díját nyerte el a családjáért önmagát nőnek álcázó Daniel Hillard megformálásáért. Emellett a produkció elnyerte az Oscar-díjat a legjobb smink és maszk kategóriában, és számtalan emlékezetes jelenettel büszkélkedhet.
A halászkirály legendája / 1991
Ebben a filmben Robin egy bolondos karaktert alakít, aki a XX. századi New Yorkban a Szent Grált keresi. Ahogy a történet halad előre, lassan kibontakozik a személyes tragédiája, és megértjük, miért tért le a normális életútjáról. Bár a háttér drámai, a filmben található egy felejthetetlenül humoros jelenet, amikor hősünk a Central Parkban meztelenül sétál, mert úgy érzi, a „kis fickónak” is szüksége van egy kis friss levegőre. Az alakításáért Robin ismét megkapta a Golden Globe-díjat.
Holt költők társasága / 1989
A filmben Robin Williams egy irodalomtanárt alakít. A szokásos biflázás helyett arra ösztönzi tanítványait, hogy élvezzék a verseket és drámákat. A diákok rajonganak érte, és a tanár inspirációjának hatására elkezdenek lázadni a meglévő iskolai rendszer és a szülői elvárások ellen, mert a saját útjukat szeretnék járni. Azonban az út megmutatása önmagában nem elég – ha nem tudod megvédeni a fiatalokat a konfliktusoktól, az komoly következményekkel járhat. A film zárása kétségtelenül a filmtörténet egyik legmegindítóbb és legcsodálatosabb pillanata, amikor az igazgató elzavarja Williams karakterét az osztályteremből. Williams arcán megjelenő csalódottság rendkívül megrendítő, hiszen nem az állása elvesztése miatt szomorú, hanem azért, mert kénytelen magukra hagyni tanítványait. Robin Williams ebben a szerepben szerezte meg második Oscar-jelölését.
Sötétkamra / 2002
Az utolsó ajánlott filmünk kicsit kilóg a klasszikus sorból, hiszen Robin Williams egy egészen szokatlan, sötét karaktert formál meg, eltérve az addig megszokott vidám és humoros szerepeitől. A történet középpontjában Sy Parrish áll, egy magányos és precíz fényképész, aki egy áruház fotólaborjában dolgozik. Sy megszállottan figyeli a képeket, amelyeket a vásárlók előhívatnak nála, és egyre inkább belemerül egy család életébe, akiket a fotókon keresztül követ. Ahogy a film előrehalad, egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy Sy nem csak kívülállóként tekint a családra, hanem kísérletezik azzal, hogy valamiképp a részévé váljon, ami egyre zavarosabb és nyugtalanítóbb irányt vesz.