Minden félévben, a szorgalmi időszak kezdete előtt tapasztalhatunk nehézségeket, miközben jelentkezünk az óráinkra. Van, hogy nem tudjuk pontosan, hogy melyikre jelentkezzünk, hány kreditet kell felvenni, vagy cak szimplán elfogytak a helyek az órára. Segítségképpen összeszedtünk pár fontos teendőt, amelyek segítenek rendszerezni és egyszerűsíteni az egész procedúrát.
1. Mindig a bejelentkezéssel kezdj!
A félév kezdete előtt, bejelentkezéskor két lehetőség közül választhatunk: aktívra vagy passzívra állítjuk az adott félévünk státuszát. A passzív féléveknek is megvannak a maga szabályai – mielőtt erre az elhatározásra jutsz, mindenképpen informálódj a lehetőségeidről, főleg ha gólya vagy, ugyanis ebben az esetben csak különös indokkal passziválhatsz rögtön az első félévben! Ha szeretnéd elkezdeni a félévedet, akkor először aktiválni kell azt.
2. Szedd össze, mi is kell pontosan!
Szerencsétlen helyzet alakulhat ki, ha a tárgyfelvétel kezdetén fogalmad sincs róla, hogy milyen órákra kell jelentkezned. A karok saját honlapján találunk tanterveket, amelyekben a kötelező és a kötelezően választható órák vannak feltüntetve. Nézd át előre alaposan ezt a táblázatot, hiszen körvonalat ad a leendő órarended összeállításához. Ne feledkezz meg azonban a szabadon választható tárgyakról sem, hiszen szakonként változhat a követelmény.
3. Használd az órarendtervezőt!
Az órarended kialakítása közben kisebb-nagyobb káosz alakulhat ki az időpontok tömkelegében. Ha egyesével haladsz, és az adott tárgyat mindig az órarendtervezőbe rakod, akkor ott látod az ütközéseket, és könnyebben kiküszöbölheted az esetleges fennakadásokat.
4. Készíts sorrendet!
Ha tetszik, ha nem, a tárgyfelvételhez muszáj egy fontossági sorrendet készítened fejben az adott félévre felvenni tervezett tárgyakról. A tárgyfelvétel szempontjából előnyt élveznek a kötelező tárgyak, itt azonban megfordul a sorrend; mivel a kötelezőek általában nagy létszámúként vannak meghirdetve, érdemes ezeket a tárgyfelvétel végére hagyni. Nézd meg alaposan, hogy melyik kurzuson telhetnek be először a férőhelyek, és kezdd azzal a tárgyfelvételt. Majd következhet a nagyobb létszámú kurzus, és így haladj a végéig. Nagyobb eséllyel tudsz bekerülni a kiszemelt kurzusra, ha rögtön az elején lecsapsz rá. A kötelezőket hagyd a végére, hiszen azokon a kurzusokon biztosan lesz helyed.
5. Megfontoltan cserélj!
Ha úgy alakulna a helyzet, hogy változtatnál a már elkészült órarenden, előtte mindenképpen bizonyosodj meg róla, hogy megteheted azt. Ha leadsz egy tárgyat, az nem jelenti automatikusan, hogy egy másikon lesz helyed. Akkor adj le bármit is, ha biztosan felveszel helyette egy megfelelőbbet, vagy fogadd el, hogy óra nélkül maradtál.
5+1. Kérj segítséget!
Ha elakadnál valamiben, bátran kérj segítséget elsőkörben a saját kari Hallgatói Önkormányzatod tanulmányi referensétől vagy a Tanulmányi Osztálytól, esetleg felsőbb éves szaktársadtól. Nem szégyen kikérni a tapasztaltabbak véleményét tanárokról vagy követelményekről sem.
Ez a pár pont segíthet abban, hogy rugalmasabb legyen a tárgyfelvételed. Igazán kis dolgok, de mégis megkönnyítik ezt a stresszes folyamatot.