ITTHON

Ez történt Párizsban – magyar sikerek az olimpián 

Augusztus 11-én véget értek a 33. Olimpiai Nyári Játékok, amelyen hazánk szép sikerekkel szerepelt. Az éremtáblázaton az előkelő 14. helyet foglaljuk el, megelőzve olyan nagy nemzeteket, mint Spanyolország, Svédország vagy Brazília. 6 arany, 7 ezüst és 6 bronzérmet szereztek sportolóink, emellett 21 számban végeztek a pontszerző 4-6. helyen. De kik voltak azok a 178 kiutazott magyar sportolóból, akik ennyire eredményesek tudtak lenni? 

6. hely 

Az öt megszerzett eredményből négyet valamilyen csapatfelállás hozott el. Elsőként a 4x200m női gyorsváltónk úszásban (Pádár Nikolett, Ábrahám Minna, Késely Ajna, Ugrai Panna) szerepelt szépen a döntőben, aztán a női kardcsapatunk (Márton Anna, Szűcs Luca, Pusztai Liza, Battai Sugár) volt kénytelen beérni ezzel a helyezéssel, miután első asszójukban kikaptak a japánoktól. A női kézilabda-válogatottunkat1 Svédország búcsúztatta derék küzdelem után, azonban külön szép eredmény, hogy jobbátlövőnket beválasztották az olimpiai álomcsapatba. A férfi kenu kettesünket alkotó Adolf Balázs és Hajdu Jonatán bár az elő- és középfutamokban jól szerepeltek az 500 méteres távon, a döntőben végül csak a hatodik helyre tudták behúzni a magyar hajót, csakúgy, mint Gazsó Alida Dorka, az igen kiélezettre sikerült női kajak egyes egyező távján. 

5. hely 

Az ötödik helyet egyértelműen küzdősportolóink uralják. Pupp Réka egy győzelemmel és egy vereséggel indította az ötkarikás játékok cselgáncs programját magyar részről, majd a vigaszágon kétszer is győzni tudott, a bronzérmet azonban nem tudta elcsípni. Mindkét ökölvívónk, Kovács Richárd és Hámori Luca is egy győztes és egy vesztes meccsel tudtak felkerülni az ötödik helyre. Két birkózónk, Losonczi Dávid és Muszukajev Iszmail is csodálatosan küzdöttek a játékok alatt végig, azonban mindketten a bronzéremről maradtak le, és be kellett érjék végül az ötödik hellyel. Fábián Betti hatalmasat küzdött a nyíltvízi úszás 10 km-es számában, csakúgy, mint női vízilabdázónk2 az olaszok elleni utolsó mérkőzésen, amelyen végül büntetőpárbajjal dőlt el az ötödik hely sorsa. 

Nanterre, 2024. augusztus 11. Magyar szurkolók a lelátón a 2024-es párizsi nyári olimpia férfi vízilabdatornájának 3. helyéért játszott Egyesült Államok – Magyarország mérkõzésen a Párizs melletti Nanterre-ben lévõ Paris La Défense Arénában 2024. augusztus 11-én. MTI/Kovács Tamás

4. hely 

Centik, századmásodpercek, kihagyott büntetők – ilyen apróságok választották el sportolóinkat a dobogótól, azonban több olyan sportágban sikerült ezt a remek eredményt elérnünk, amely abszolút kuriózumnak számít. 

7-7-es egyenlő aranynál ráadástus döntött Andrásfi Tibor párbajtőrözőnk helyezéséről. Az utolsó, plusz egy percben együttes találatok, videózás miatt visszavont tusok domináltak, végül 1,50 másodperccel a vége előtt az egyiptomi ellenfele győzedelmeskedett. Ennél sokkal kevesebbel, mindössze egy század másodperccel maradt le Német Nándor a 100 m gyorsúszás döntőjében, míg a Kiss Ágnes-Nagy Bianka alkotta kenu kettes 500 méteren egy fél másodperc híján állhatott dobogóra. Csalódottan szálltak ki a vízből férfi vízilabdázóink3, akik az egész tornára jellemző hullámzó teljesítményt tudták hozni az utolsó, USA ellen vívott mérkőzésen is, amelyet végül büntetőpárbaj miatt vesztettek el. Elképesztő eredményt hoztak országúti kerékpárosaink, Vas Blanka és Valter Attila is, akik egyaránt szép és szoros küzdelemben értek be a negyedik pozícióban, míg Vadnai Jonatán a vitorlázásban szerzett érdemeinket gyarapította – egyetlen olyan döntősként, aki olyan országból származik, amelynek nincsen tengerpartja. Betlehem Dávid országos csúccsal szerepelt az 1500 m gyorsúszás fináléjában. Ugyanilyen nagyot küzdött Guzi Blanka öttusázó, aki a döntőben a 13. helyről egészen a negyedikig küzdötte fel magát. 

3. hely 

A megnyitó utáni első nap rögtön szép sikert hozott, Muhari Eszter párbajtőrözőnk ugyanis megszerezte a magyar csapat első érmét. Legközelebb Major Veronika bronzának örülhettünk, aki egy nyolcadik hely után tudott odaállni ismét a lőállásba és megküzdeni azért az éremért, amiért érkezett. A legtöbb érmet szolgáltató kajak-kenu szakágban a női kajak négyesünk (Pupp Noémi, Fojt Sára, Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra), a Pupp Noémi és Fojt Sára alkotta kajak páros 500 méteren, illetve Kopasz Bálint kajakozó 1000 méteren szereztek harmadik helyet – érdekesség, hogy a kajak kettesünk és Kopasz is honfitársa mögé állhatott fel, ezzel dupladobogót hozva Magyarországnak. Így történt ez a férfi 10 km-es nyíltvízi úszásban is, ahol Betlehem Dávid szoros küzdelemmel ért harmadikként célba, nem sokkal az elsőként beérkező magyar versenyző után. 

2. hely 

Az első ezüstöt Milák Kristóf szállította 200 m pillangóúszásban, amiben sokan a dobogó legfelső fokára várták volna a különc sportolót. Sokan ugyanígy voltak ezzel Csipes Tamara esetében is, mikor a kajak egyes 500 m távján vízre szállt, azonban Csipes abszolút pozitívan, elégedetten élte meg második helyét – amiből már volt egy neki, ugyanis ugyanezen a távon, párban, Gazsó Alida Dóra (valamint a harmadik helyet megszerző Pupp-Fojt páros) mellett állhatott fel a második fokra. A férfiaknál is szép sikert hozott ez a szám, náluk a Nádas Bence-Tótka Sándor páros szerzett ezüstöt, csakúgy, mint az 1000 méteres távon szólóban Varga Ádám (a bronzérmet szerző Kopasz Bálinttal szinte egyszerre célba érve). Halász Bence kalapácsvetésben szerzett ezüstjének úgy örülhettünk, mintha arany volna, és ugyanilyen hősiesen küzdött a – végül Koreával szemben alulmaradó – férfi kardcsapatunk (Szilágyi Áron, Szatmári András, Gémesi Csanád, Rabb Krisztián) is. 

Vaires-sur-Marne, 2024. augusztus 9. Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke (k) gratulál az ezüstérmes Nádas Bencének (b, háttal) és Tótka Sándornak (j) a férfi kajak párosok 500 méteres versenyének eredményhirdetése után a 2024-es párizsi nyári olimpián a vaires-sur-marne-i evezõs és kajak-kenu pályán 2024. augusztus 9-én. MTI/Kovács Tamás

1. hely 

Az első aranyra Kós Hubert úszásáig kellett várni, aki stabilan jó eredményeket hozott az előfutamban és a középfutamban is – így végül 200 m háton lett a legjobb. Utána a férfi párbajtőrcsapat (Siklósi Gergely, Koch Máté, Andrásfi Tibor, Nagy Dávid) magabiztos menetelését követhettük a döntőig, ahol a japánokat ráadástussal sikerült legyőzniük egy elképesztően izgalmas találkozó során. Milák Kristóf várt aranya is megérkezett, a számított 200 m helyett a 100 m pillangó döntőjében. A harmadik dupladobogót Rasovszky Kristóf remek teljesítménye segítette elő (hiszen így barátjával, Betlehem Dáviddal szereztek érmet), aki ezzel a győzelemmel kétszeres világ- és Európa bajnoki címe mellé megszerezhette a vágyott olimpiai bajnoki címet is. A 18 éves Márton Viviana a magyar női bajnokok közt harmadik legfiatalabbként állhatott a dobogó legfelső fokára, egésznapos magabiztos versenyzést követően, ezzel megszerezve hazánk első érmét tekvondóban. Az utolsó nap is megható pillanatokat hozott számunkra, hiszen az öttusázó Gulyás Michelle világcsúccsal győzedelmeskedett a női mezőny fölött. 

Összességében rendkívül büszkék lehetünk tehetséges sportolóinkra, egyaránt azokra, akik kvótát szereztek, kiutaztak, küzdöttek, de nem sikerült a legjobbak közé kerülniük, és azokra, akik a világ tetején tudhatják magukat. Épp ezért ez nem „csak” egy negyedik vagy negyvennegyedik hely, hanem egy hatalmas, életre szóló eredmény, amelyet nem csak az éremszerző sportolók esetében kell elismernünk. Legyünk tehát büszkék hazánk képviselőire, és szurkoljunk nekik négy év múlva is együtt a Los Angeles-i olimpián! 

Párizs, 2024. augusztus 11. Milák Kristóf kétszeres olimpiai bajnok úszó (b2) hozza a magyar zászlót, mellette Csipes Tamara kétszeres olimpiai bajnok kajakozó a 2024-es párizsi nyári olimpia záróünnepségén a Stade de France-ban 2024. augusztus 11-én. A két versenyzõ összesen öt érmet szerzett a francia fõvárosban, így õk számítanak a magyar küldöttség legeredményesebb sportolóinak. MTI/Kovács Tamás

A csapatsportágak válogatott keretei: 

  1. női kézilabda: Albek Anna, Böde-Bíró Blanka, Bordás Réka, Debreczeni-Klivinyi Kinga, Füzi-Tóvizi Petra, Győri-Lukács Viktória, Janurik Kinga, Kácsor Gréta, Klujber Katrin, Kuczora Csenge, Márton Gréta, Papp Nikoletta, Pásztor Noémi, Simon Petra, Szemerey Zsófia, Szöllősi-Schatzl Nadine, Vámos Petra 
  1. női vízilabda: Faragó Kamilla, Garda Krisztina, Gurisatti Gréta, Horváth Brigitta, Keszthelyi Rita, Leimeter Dóra, Magyari Alda, Mahieu Geraldine, Neszmély Boglárka, Parkes Rebecca, Rybanska Natasa, Szilágyi Dorottya, Vályi Vanda 
  1. férfi vízilabda: Angyal Dániel, Bányai Márk, Fekete Gergő, Hárai Balázs, Jansik Szilárd, Manhercz Krisztián, Molnár Erik, Nagy Ádám, Vámos Márton, Varga Dénes, Vigvári Vince, Vogel Soma, Zalánki Gergő 

Vezető kép: Kovács Emese / 1367