1367

Kollégiumi tanácsok – nem csak elsőéveseknek 

Minden étkezésre instant leves, a kollégiumi nevelőtanár szigora, kijárási tilalom, koszos szobák – ezek tipikusan olyan sztereotípiák, amelyek elvehetik egy diák kedvét attól, hogy egy kollégiumban lakjon az egyetem alatt. Azonban jó hír, hogy ezek általában csak kisarkított, szélsőséges példák. A kollégiumi élet valójában egy remek lakhatási lehetőség azok számára, akik iskolájuktól messzebbi településen laknak. Cikkünkben összegyűjtöttünk olyan tanácsokat a friss kollégistáknak, amelyeket hasznosítani tudnak a beköltözést követően, és nagyban megkönnyítheti ezt a nehéz időszakot. 

Ismerd meg a szobatársaidat! 

Elsőre nagyon fura lesz, hogy többen osztoztok egy szobán. Akinek van testvére, az hozzászokhatott a közösködéshez, de akinek világ életében saját szobája volt, vagy nem voltak testvérei, annak meg kell tanulnia több emberrel egy helyiségben élnie. Ehhez hozzátartozik a szobatársak megismerése is, hiszen kellemetlen légkört válthat ki, ha hozzájuk sem szólsz, vagy nem ismered meg azokat az embereket, akikkel együtt élsz. Légy nyitott feléjük, ha elhívnak valahova, akkor próbálj meg elmenni velük, hiszen ez egy remek ismerkedési lehetőség! 

Rendezd be a szobád! 

A költözés mindig egy nehéz időszak, és gyakran honvággyal is járhat. Ebben sokat segíthet, ha úgy rendezed be a szobádat, hogy hasonló legyen az otthoni szobádhoz. Ezt elérheted dekorációkkal, mint például tükör, ékszertartó, naptár stb., vagy elhozod otthonról az ágyneműdet, díszpárnáidat. A szeretteidről hozott képek is sokat segíthetnek a honvágy csillapítására, valamint poszterek is, persze az utóbbit csak akkor tanácsoljuk, ha nem tilos képeket ragasztani a falra vagy szekrényre. 

Tarts rendet magad körül! 

Nagyon fontos, hogy tudd: te jelenleg egyedül laksz. Hiába vannak szobatársaid, mindenki magáról gondoskodik, magára főz, és magára takarít. Neked is a saját dolgaidat, szobarészedet tisztán kell tartanod, ellenkező esetben ez konfliktusokat szülhet. Emellett pedig a kollégiumokban rendszeresen tartott szobaellenőrzésre mindenképpen oda kell figyelni. 

Figyelj oda a kiadásaidra! 

Csábító lehet a gondolat, hogy mivel egyedül élsz, arra költöd a pénzed, amire akarod – azonban reálisan gondolkodva minden hónapban ki kell jönnöd a pénzedből, hogy tényleg ne kelljen zacskós levesen élned. Ha dolgozol, ha ösztöndíjból élsz, esetleg a szüleid támogatnak, az teljesen mindegy. A lényeg, hogy be kell osztanod azt az összeget. Így sokat segíthet, ha naplót vezetsz a kiadásaidról, gyűjtöd a blokkokat, vagy összeírod, mire van ténylegesen szükséged. 

Fektessétek le a szabályokat! 

Egy szintén elengedhetetlen jó tanács, hogy lefektessetek pár alapszabályt a szobatársaitokkal. Úgy, hogy többen laktok egy kisebb szobában, ez egy nagyon fontos lépés. Van, hogy mást nem zavar olyan dolog, ami téged az őrületbe kerget. Ne félj beszélni arról, ami téged zavar! A lefektetett szabályok nélkül el fog szabadulni a káosz, így jobb ezt a beszélgetést minél hamarabb lerendezni. 

Ne feledkezz meg önmagadról! 

Az, hogy kollégista vagy, nagyban megnehezítheti, hogy sok időt tudj egyedül tölteni. Persze fontos, hogy barátkozz, időt tölts másokkal, viszont emellett figyelj oda az énidőre. Étkezz egészségesen, és szánj időt magadra a tanulás és a kolis élet mellett! Akár menj el egy könyvtárba, sétálj egy nagyot, ülj be egy kávézóba egyedül, nézz meg egy filmet, vagy menj el edzeni. Így jut egy kis idő magadra is. 

Kutasd fel a környéket! 

Miután beköltöztél, és megismerted a kollégiumi épületet, azután következik az intézményen kívüli terep felkutatása. Meghatározó, hogy mennyire ismered azt a környéket, ahol laksz; nézz utána, hogy mennyi bolt van a közelben, van-e gyógyszertár, kórház, étterem vagy könyvtár. Hidd el, sokat fog segíteni a kollégiumi életedben, ha tájékozódsz arról, hogy milyen lehetőségek vannak nem messze tőled. 

Ezzel a pár tanáccsal szeretnénk kellemes kollégiumi éveket kívánni minden kollégistának!