KIKAPCS

Ünnep a mancsoknak – október 4., az állatok világnapja 

Az állatok világnapja minden évben arra emlékeztet bennünket, hogy milyen fontos szerepet játszanak életünkben apró kedvenceink, legyen szó egy hűséges kutyáról, egy játékos macskáról vagy épp egy egzotikus kisállatról: ezek a társak nemcsak örömet hoznak a mindennapjainkba, hanem tanítanak minket a feltétel nélküli szeretetre és gondoskodásra is. Ezen a napon emeljük ki a felelős állattartás jelentőségét, és ünnepeljük együtt a kis barátainkat! 

Az állatok világnapjának dátuma Assisi Szent Ferenc halálához köthető. A világnap létrehozásának gondolata először az 1931-ben megrendezett Firenzei Környezetvédelmi Konferencián merült fel. A természet védőszentje, Assisi Szent Ferenc már a XIII. században hirdette, hogy mindent szeressünk magunk körül, ami a természethez tartozik, legyen az élő vagy élettelen. 

Ez a fontos nap felhívja az emberek figyelmét az állatok megfelelő gondoskodására és a velük való együttélésre, legyenek azok akár házikedvencek vagy szabadon élő állatok. Az ünnep alapelve, hogy az állatok boldogabbá teszik az életünket, és hű társként állnak mellettünk, ha odafigyelünk rájuk. A minket körülvevő állatokkal többféleképpen tudunk törődni, ehhez most hoztunk pár példát. 

Tudatos állattartás 

A legtöbb háziállat gazdájának szinte egyértelmű, hogy a szőrös gyermekeket is ugyanolyan odafigyeléssel és gondoskodással kell nevelniük, mint az „igazi” gyerekeket, mégis naponta több száz háziállat kerül az utcára vagy menhelyre. A kisállattartás gondolatának felmerülésekor az első és legfontosabb lépés végiggondolni, hogy biztosítani tudjuk-e majd az állat számára a megfelelő életszínvonalat.  

Vadon élő állatok támogatása 

Habár a vadon élő állatok életszínvonaláról nem tudunk közvetlenül gondoskodni, azért erre is vannak lehetőségeink. Szinte mindegyik állatkertben van lehetőség az ott élő állatok jelképes örökbefogadására (erre a Pécsi Állatkertben és a ManchRanch állatsuliban is van lehetőség – a szerk.), amely amellett, hogy pénzbeli támogatást nyújt a fajok fenntartásában, rendkívüli büszkeséggel töltheti el az örökbefogadó személyt, aki egy oklevelet kap a jótettéért cserébe. 

Állatmenhelyek támogatása 

A vadon élő állatok mellett természetesen a házikedvencek örökbefogadása is ugyanolyan büszkeséggel töltheti el a gazdákat. Az utcára került vagy mentett kisállatok örökbefogadásával egy új életet biztosíthatunk a védtelen állatoknak, akik biztosan meghálálják ezt a cselekedetet. Az állatmenhelyeket munkáját örökbefogadás mellett élelmet, tápot és pénzbeli adományokkal is támogathatjuk, valamint a legtöbb menhely az adód 1%-nak felajánlását is elfogadják (idén Pécs városán belül a Pécsi Morpheus Állatmentő Alapítvány és a Misina Természet- és Állatvédő Egyesület számára érkezhettek felajánlások – a szerk.). Így menthetünk meg minél több bajba jutott kiskedvencet. 

Tájékozódás 

Fontos, hogy aktívan, az állatok igényeire odafigyelve tartsuk őket. Ehhez elengedhetetlen a tájékozódás az általános állattartási szokásokat és a fajta specifikus jellemzőket illetően. Tapasztalataink és tudásunk megosztására érdemes felkeresni Facebook-csoportokat vagy egyéb közösségeket, hogy mindenki megfelelően gondoskodhasson a kisállatairól.  

Ezen a napon több programlehetőséget is találunk: a szaporcai Ős-Dráva Látogatóközpontban a résztvevők szakvezető kalauzolásával tehetnek látogatást a majorban, és testközelből láthatják a shagya-arab lovakat, a szürkemarhákat, a parlagi kecskéket és szamarakat, valamint a racka- és cikta juhokat is. Az állatok jellemzői mellett a gazdálkodás eszközeiről, fortélyairól is sok érdekes tudnivalóról is szó esik majd (a látogatóközpontok mellett pedig a menhelyek is kedveskednek nekünk, a Misina Természet- és Állatvédő Egyesület például egy háromnapos program során mutatja be állatait, köztük állatsimogató és lovasbemutató is rendezésre kerül, a résztvevők pedig az örökbe fogadható kutyákkal is megismerkedhetnek – a szerk.). Emeljük ki a felelős állattartás jelentőségét, és ünnepeljük együtt a kis barátainkat!