Libaaprólék-leves
Hozzávalók: 40 dkg libaaprólék, 25 dkg vegyes zöldség, 5 dkg vöröshagyma, 8 dkg gomba, 5 dkg vaj, 6 dkg liszt, 15 dkg friss zöldborsó vagy 10 dkg zöldborsókonzerv, 1 dl tejszín, só, törött bors, zöldpetrezselyem, egy csepp szerecsendió.
A megtisztított libaaprólékot kisebb darabokra vágjuk, megmossuk és feltesszük főni. Miután felforrt leszűrjük és hideg vízzel leöblítjük. A leforrázott aprólékot 1,5 l vízzel, a kockára vágott zöldséggel, a szeletekre vágott gombával, a friss zöldborsóval feltesszük főni, megsózzuk, egy kevés törött borsot és szerecsendiót teszünk bele, majd lefedve puhára főzzük. A vöröshagymát egészben főzzük bele, viszont tálalás előtt eltávolítjuk belőle. Világos vajas rántást készítünk, finomra vágott zöld petrezselymet teszünk hozzá, egy kevés vízzel felengedjük, végül a levesbe keverjük és újból felforraljuk. Végsősoron ízesítjük és a tejszínnel elkevert tojássárgáját belehabarjuk, valamint vajas galuskával vagy apró velős gombócokkal tálaljuk.
Töltött libanyak
Hozzávalók: 1 libamell, 2 tojás, 1 libanyak, 2 zsemle, 1 gerezd fokhagyma, libazsír, kakukkfű, só és bors ízlés szerint.
A liba mellehúsát a vízbe áztatott zsemlékkel együtt megdaráljuk. A fokhagymát beledörzsöljük, az egészet összegyúrjuk a tojásokkal, ízesítjük sóval, borssal és kakukkfűvel. A liba nyakról lefejtett, letisztított bőrbe bele tömjük a fenti tölteléket. Bevalljuk a nyak nyílását majd forró zsírban kisütjük.
Mindez készülhet pulykanyakból és mellből is. A nyak hosszúságától függően a töltelék közé keménytojást is szoktak tenni. A tojások végét – hogy el ne mozduljanak – levágjuk és a nyakban egymás fölé helyezzük őket.
Ludaskása
Hozzávalók: 1 liba aprólékjai, hozzá számítva a gerincet is, 25 dkg leveszöldség, só, bors, 35 dkg rizs, egy evőkanál libazsír, egy csokor zöldpetrezselyem.
A darabokra vágott, csontos részeket az aprólékkal együtt egy nagyobb lábasba előkészítjük és 2 liter gyengén sós vizet öntünk rá. Hozzáadjuk a jól megmosott leveszöldséget, egy kevés szemes borsot és lefedve lassan főzzük, amíg a hús jól meg nem puhul. A rizst megpirítjuk az evőkanálnyi zsírban és meghintjük zöldpetrezselyemmel. Húslével felengedjük addig, hogy a zsírt jól ellepje (háromszor annyi levet veszünk, mint a rizs zsírtartalma) és lassan pároljuk, amíg a rizs meg nem puhul. Ekkor az apróra vágott szívet, zúzát, húsokat belevegyítjük és még egy kicsit főzzük. Tálaláskor törött borssal hintjük meg, forró zsírral meglocsoljuk és a tálat sült vérrel vagy töpörtyűvel is körbe rakhatjuk. Forrón, tűzálló tálban tálaljuk.
Grafika: Kovács Emese