EGÉSZSÉG

Betegséget megelőző jótanácsok 

Ismerős az érzés, amikor beköszönt az ősz és hirtelen az ember elkezd küzdeni a megfázással, folyamatos migrének gyötrik és legszívesebben bárhol el tudna aludni? Ahogy beköszöntött az ősz és kezdünk a tél felé haladni, egyre hidegebb és sötétebb lesz, arról nem is beszélve, hogy a megszokott óraátállítás miatt rövidebbnek érezzük a napokat, ami miatt bioritmusunk folyamatosan változik. Ezeket mind együttvéve elérkezünk a mai cikkünk témájához: az őszi betegségek megelőzéséhez, amelyekről leginkább ebben a hónapban, novemberben kell beszélni. 

Bár az orvostudomány nem állapította meg, hogy létezne kimondottan olyan, hogy „őszi betegség”, mégis számos tünet akad, amely gyakoribb ebben az évszakban. Ősszel a legjellemzőbb egészségügyi panaszok közé tartoznak a vírusfertőzések, meghűléses betegségek, a gyomor- és bélproblémák, gyakran húgyúti fertőzések, valamint az allergia és az ízületi problémák is. 

Ez a téma leginkább egyfajta emlékeztetőként szolgál, hogy most jött el annak az ideje, amikor duplán oda kell figyelnünk az egészségünkre, annak érdekében, hogy el tudjuk kerülni a gyakori betegségeket. 

Íme néhány gyakori javaslat, amelyet mindig tarts be novembertől: 

Öltözz rétegesen! 

A pulóverek, farmer és bőrdzsekik, vászonkabátok ideje lejárt. Hiába tűnik napsütéses időnek, ha kinézünk az ablakon, bizony nagy meglepetés érhet minket, amikor kilépünk az ajtón. Természetesen kell pulóvert húzni a meleg kabát mellé, illetve nem árt a titok- és boka zoknit lecserélni egy hosszúszárú, bundás verzióra. Az is egy jó megoldás a réteges öltözködésre, ha harisnyát is húzunk a nadrág alá. 

Vitaminok szedése 

A ősszel felerősödő gyakori betegségek megelőzése érdekében szükség van a vitaminokra. A nyári időszakban például az ember minden nap kimegy a friss levegőre, a nap D-vitamint ad, amely napfény hatására termelődik a szervezetünkben. Természetesen minden évszakban ajánlatos szedni a vitaminokat, de ebben a hideg, nyirkos időben van rá a legtöbb szükség, amelyeket bizonyos gyümölcsök, zöldségek, egyéb tápanyagok formájában juttatunk be szervezetünkbe. 

Az őszi-téli időszakban való vitaminszedésre az alábbi 4 vitamint különösen kifizetődő szedni. 

  1. C-vitamin: a C-vitamin (aszkorbinsav) erős antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik – ennek köszönhetően képes semlegesíteni a szabadgyököket, növelni az ellenállóképességet és védeni a szervezetet az oxidatív stressztől. 
  1. D3-vitamin: fokozza az immunitást, csökkenti a hangulatingadozásokat, segíti a kalcium felszívódását, gyulladáscsökkentő hatással bír. Sőt, a szív, az izmok és a csontok megfelelő működését is támogatja.    
  1. A-vitamin: a bőr és szem szárazsága ellen, amely természetes étrend-kiegészítő formájában is szedhető.  
  1. B-vitamin: a fáradtság legyőzésében segít; szív, izmok, sejtek és idegek működését támogatja. 

Gyógynövények/Gyógyteák fogyasztása 

A téli fagyok előtt kora ősszel, illetve még novemberi időszakban is találhatunk természet adta gyógynövényeket, amelyeket a kerten, erdőn és parkokon kívül a boltban, Herbáriában és patikákban is meg lehet találni.  

Az első legnépszerűbb gyógynövény a csipkebogyó, amely gazdag C-vitamin-forrás, általános immunerősítő és gyulladáscsökkentő, kiváló gyógyszer influenza és megfázás kezelésére. A gyermekláncfű, vagyis a pitypang javítja az étvágytalanságot, a máj működését és az epe termelődését javítja. A harmadik legnépszerűbb növény a galagonya, amely vérnyomás- és koleszterincsökkentő hatással bír. 

Higiénia és szellőztetés! 

Nos, a vírusok mindenütt megtalálhatók, leginkább ebben az időszakban. A gyakori kézmosással a fertőzés kockázata nagyban csökkenthető. 

Továbbá az otthonunkban, az iskolában és egyéb tartózkodási helyeinken rendkívül fontos a szellőztetés, amely néha nehezünkre esik fagyos hőmérsékletek mellett. A kiszellőztetéssel ugyanis az elhasználódott levegőt friss levegővel cseréljük ki, ami megakadályozza a baktériumok terjedését. 

Testmozgás 

A fentiek mellett szintén betegségmegelőző megoldás a testünk átmozgatása. Nincs is felfrissítőbb érzés a hideg levegőben jól beöltözve sétálni, kirándulni vagy sportolni egyet. Bármilyen kellemesek is tudnak lenni néha a fűtött helyiségek, bizony megterhelik a szervezetet. A meleg levegő miatt kiszárad a nyálkahártya, ami fogékonnyá teszi a kórokozókkal szemben. Ezért különösen fontos a megfelelő mennyiségű testmozgás a friss levegőn. 

Ezek lettek volna a figyelemfelkeltő tippjeink a gyakori őszi betegségek megelőzésére. Mindenki vigyázzon és figyeljen oda az egészségére ezekben az őszi-téli hónapokban! 

Címlapkép: integrityuc.com