EGÉSZSÉG

Mit tehetünk a kiégés ellen? 

A mai világban sajnos egyre jellemzőbb szindróma lett a kiégés, avagy a burnout szindróma. Ez a fizikai-érzelmi-mentális kimerülés ma leginkább a fiatalabb, 20 éves korosztály körében a legelterjedtebb. Egyetemistaként a legtöbb ember tanulmányai mellett dolgozik is, és az ebből fakadó stresszhelyzetek, plusz személyes problémák könnyen kiégéshez vezethetnek. A tartós, nagy nyomás és fokozott érzelmi megterheltség egy idő után csökkent tanulási- és munkakedvet idéz elő, emellett tartós tehetetlenség, motiváció és teljesítmény visszaesés léphet fel. 

Ezek a problémák nemcsak a mentális egészségünket ronthatják le, hanem a fizikait is. Befolyásolhatja az iskolai és munkahelyi kapcsolatainkat, amelynek következtében felszínessé válhatunk, az egészégügyi szükségleteink háttérbe szorulnak, és könnyen fizikai betegséggé alakulhat az, ami eredetileg mentális betegségnek indult.  

A kiégés folyamata jól elkülöníthető szakaszokra osztható. Kezdetben az ember túláradó lelkesedéssel veti bele magát a tanulmányaiba, intenzíven, mindenből a maximumot kihozva. A probléma kezdetét az jelzi, amikor a lelkesedés, a tűz és ezáltal a teljesítmény csökkenésnek indul, és mivel nem érkeznek újabb, inspiráló visszajelzések, alábbhagy az érdeklődés is a tanulás és a feladatok iránt. A következő stádiumban a kezdeti elvárások és az idealizált elképzelések konfliktusba kerülnek a valósággal, ami frusztrációt szül. A tanuló megpróbál még nagyobb erőfeszítéseket tenni, próbálja bizonyítani rátermettségét, miközben a személyes szükségletekről egyre inkább megfeledkezik. Kapcsolatai és magánélete rovására a tanulmányait, munkáját helyezi középpontba, egyre többet foglalkozik feladataival, ugyanakkor teljesítménye egyre kevésbé hatékony. Romlanak a társas kapcsolatai, és maga sem veszi észre, de akár barátai, család tagjai felé sem tud kellő empátiával viszonyulni. A kiégési szindróma utolsó fázisára a közöny, apátia érzése jellemző. A hallgató magába fordul, visszahúzódik a társas érintkezésektől, rosszkedvűvé válik, a kilátástalanság és reményvesztettség uralkodik el rajta, tanulmányait is egyre inkább rutinból, sematikusan végzi. Sajnálatos módon ezen a ponton alakulhatnak ki a szindróma káros következményei, az egészségügyi problémák és a mentális zavarok, de gyakoriak a hirtelen impulzusból elkövetett cselekedetek, mint például a tanulmányok abba hagyása.  

Ilyenkor az ember képes megkérdőjelezni minden eddigi biztosnak hitt tervet, elgondolást – „Jó helyen vagyok? Biztos ezen a szakon kell lennem, vagy egyáltalán egyetemre kell járnom? Lehet erre nem is vagyok képes, nem vagyok elég jó.” – ami önbizalomhiányt, letargiát és depressziót okoz. Megkérdőjelezzük önmagunkat, eddigi döntéseinket, egész életünket is talán. Ha te is ebben vagy most vagy akár érzed, hogy közel jársz ehhez a ponthoz, egy biztos. Ne ess kétségbe! Mindenre van megoldás, mindenből van kiút! Bár most mélyponton érzed magad és nem tudod mi a helyes döntés, tudd, hogy a nap ugyanúgy lemegy és feljön, semmi sincs veszve. Ma már számos segítség, tanács létezik arra vonatkozóan, hogy mi ilyenkor a teendő!  

A hamarosan kezdődő vizsgaidőszakban számos hallgatónál megjelenhet a kiégés. Íme néhány tipp, hogyan kezeld, ha a fentebb említettek előjeleit veszed észre magadon: 

  1. A kiégés megelőzésének legbiztosabb eszköze az elegendő alvás. Nagyon fontos a szervezetünk számára a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás. Ha ez valakinek nincsen meg, akkor az nagyban befolyásolhatja a mindennapját és lelki állapotát. Sajnos egyetemistaként rendszeresen előfordul, hogy a vizsgaidőszakban hajnalokig ébren maradunk azért, hogy minél többet tudjunk tanulni, viszont ez inkább teljesítményromlást okoz. Az interneten rengeteg lehetőség van alvássegítő, relaxációs videók ingyenes megtekintésére, ami nagy segítség lehet azoknak, akik alvászavarral küzdenek. 
  1. Ki kell emelni a légzőgyakorlatok fontosságát is. Ha sok stresszt és szorongásérzetet tapasztalsz, akkor sokat segíthet, ha egy kicsit abbahagyod, amit éppen csinálsz és elkezdesz odafigyelni a légzésedre. A hosszú kilégzés úgy stimulálja az idegrendszerünket, hogy segítségével egyre nyugodtabb állapotba kerülünk.  
  1. Az is segíthet, ha találunk magunknak valamilyen hobbit, vagy esetleg egy olyan tevékenységet újra elkezdünk, amit régen nagyon szerettünk csinálni, de az utóbbi időben nem volt rá alkalom. Legyünk barátaink és családunk körében, szánjunk időt kapcsolatainkra. A lényeg, hogy mindenképpen keressünk valami olyat, ami feltölt és boldoggá tesz. Nagy szerepe van az öngondoskodásnak és a saját magunkkal való kapcsolat minőségének is. Sokszor egy-két jó mondat, egy kellemes beszélgetés egy olyan személlyel, aki fontos számunkra többre képes bárminél.  
  1.  Figyeljünk oda, hogy rendszeresen együnk és fogyasszunk elegendő folyadékot. Általában ilyenkor sokan lefogynak, vagy meghíznak. Ennek elkerülése végett érdemes egy napi rutint kialakítani a mindennapjainkban, hogy ne boruljon fel se az alvási, se az étkezési szokásunk.  
  1. Ha úgy érzed, hogy nem segítenek a fent említett tanácsok és kilátástalannak tűnik a helyzet, akkor érdemes felvenni a kapcsolatot egy szakemberrel, aki külső segítséget tud biztosítani számunkra. Sajnos nem mindenki engedheti meg magának anyagilag, hogy pszichológiai segítséget kérjen, főképp egyetemistakánt. Szerencsére az egyetemen számos ingyenes lehetőséget felkínálnak a diákok számára, így minden gond nélkül szakmai tanácshoz juthatnak. A Karrier Iroda például számos ilyen lehetőséget biztosít; life coaching-ot, lelki tanácsadást és tanulási tippeket tud adni a hallgatók számára. 

Legyen bátorságod kérdezni és segítséget kérni! Mindenkivel előfordulhat hasonló, viszont semmiképpen nem éri meg, hogy ez rámenjen az egészségedre, lelki világodra vagy akár a karrieredre. Érezni kell, hol van a határ. Kell tudni pihenni és kikapcsolódni. Sokszor képesek vagyunk túlzásba vinni a tanulást és túlhajszolni magunkat, azonban ha a fizikai egészséged nincs rendben, akkor semmi sincs. Legyen ez a legfontosabb. Előfordulhat, hogy nemcsak magunknak generáljuk a stresszt, hanem mások is képesek ránk nyomni a saját feleslegüket. Ha valami nem sikerül, nincsen világ vége. Rengeteg tanulási tipp van az interneten, vagy akár kérhetsz segítséget a hallgatótársaidtól is. De ne hajszold magad és ne engedd, hogy a mások által generált frusztráció rád ragadjon. Te vagy az első, és az egészséged. 

Kellemes és sikeres vizsgaidőszakot kívánok mindenkinek! Ne felejtsetek el pihenni! 

Grafika: Ágoston Dóra