Ma kezdetét veszi a 2025-ös PDC darts világbajnokság, amely amelett, hogy nézők millióit hozza lázba világszerte, rendkívül népes rajongótáborral rendelkezik hazánkban is. Arról pedig ne is beszéljünk, hogy a bejgliben fürdőző karácsonyi tespedéshez találni sem lehetne ettől jobb programot.
Pár mondat, ha most ismerkedsz a sportággal:
A darts angol eredetű játék és sport, melynek során nyilakkal dobnak egy kör alakú céltábla különböző pontértékű szektoraira. A játék célja a versenyszabályban meghatározott számú leget nyerni. Egy leg az 501 pontról indul és a játékos által dobott pontot mindig kivonják a maradék pontjaiból. Aki először éri el a 0 pontot úgy, hogy az utolsó dobás dupla szektort talál, megnyerte a leget. (Ha ettől többet szeretnél tudni csapd fel a wikipédiát ez a rész is onnan van)
Ki nyeri a világbajnokságot?
Nyilvánvalóan az, aki a legjobb formáját hozza, de a kép ettől persze árnyaltabb. Az alábbiakban igyekszünk némi kapaszkodót adni, hogy akkor is képben légy, ha még csak ismerkedősben vagytok a világbajnoksággal. Ha teljesen profi dartsrajongó vagy, akkor pedig egy szép összegzőt olvashatsz most az elmúlt évből aztán vagy egyetértesz vagy nem. Prove me wrong!
Favoritok:
Luke Humphries: Az aktuális címvédő. A 2024-es év gyakorlatilag a két Luke azaz Humphries és Littler párharcáról szólt. A PDC Major (a szervezet legrangosabb tornái) versenyein döntőt játszott a UK Openen, és a Premier Leagueben, és győzni tudott a már említett 24-es világbajnokságon, a World Matchplayen valamint a Players Championship Finalsben is. Ami ellene szól, hogy a sportág történetében csak Phil Taylornak, Adrian Lewisnak, és Gary Andersonnak sikerült egymást követő két évben elnyernie a győztesnek járó világbajnoki trófeát. Luke formája azonban már két éve rendkívül kiegyensúlyozott, domináns szerepet tölt be a mezőnyben. Az idei év alapján jelentős veszélyt egy valaki jelenthet rá, akivel, ha minden a várakozásoknak megfel az elődöntőben csaphatnak össze. Ő nem más, mint a másik Luke.
Luke Littler: Valósággal berobbant tavaly élete első világbajnokságán, ahol rögtön a döntőig jutott. Felmerült a kérdés az akkor még csak 16 éves Luke kapcsán, hogy a játékának rendkívül magas szintjét élete első profi szezonjában tartani tudja-e. Az év végéhez közeledve Littler nem hagyott kérdést megválaszolatlanul. A világranglistán első profi szezonjának a végére a 4. helyen tanyázik, megnyerte a Premier Leaguet, a World Series of Darts Finalst, döntőzött a Players Championship Finalsben. Luke még mindig csak 17 éves ugyanakkor ez sem a stílusán, sem a színpadon mutatott viselkedésén nem látszik. Rendkívül magas szinten játszott az egész évben. Ha igazán jó formában tudja megkezdeni a VB-t rendkívül nehéz dolga lesz bárkinek, aki meg akarja őt állítani.
Michael van Gerwen: A háromszoros VB győztes holland nem hagyható ki a felsorolásból, még akkor sem, ha az idei szezonja nem alakult fényesen. Félreértés ne essék, a teljes mezőnyt figyelembe véve egyáltalán nem volt rossz van Gerwen szezonja, két major tornán is döntőig jutott, de ahhoz képest, amit tőle megszokhattunk, rendkívül hullámzó teljesítményt nyújtott, ő maga sem volt teljesen elégedett az idei szezonnal. Abban ugyanakkor biztosak lehetünk, hogy az idei Hungarian Darts Trophy győztese mindent meg fog tenni, hogy megnyerje a világbajnoki címet negyedjére is, de ahhoz az ideitől magasabb átlagot kell dobnia, és majd egy hónapon keresztül kiegyensúlyozottnak kell maradnia.
Fekete lovak, avagy akik meglepetést okozhatnak:
Gary Anderson: igazi veterán legendája a sportágnak. aki az idei évben, kiemelten az év második felében rendkívül jól összerakta a játékát, és rendkívül magas szinten dartsozott. Amennyiben a vb-teljes ideje alatt tartani tudja az elmúlt hónapokban látott rendkívül magas átlagokkal operáló, stabilan kiszállózó formáját az sem kizárt, hogy 2016 után ismét őt ünnepli majd végső győztesként az Alexandra Palace közönsége.
Mike De Decker: A 28 éves belga szinte a semmiből nyerte meg az idei World Grand Prix versenyt, ami a versenynaptár egyik kiemelten izgalmas versenye lévén nem csak a kiszállásnál kell dupla szektort találni a, de a leg kezdetén is. A döntőben Luke Humphriest győzte le, és az azt követő tornákon is rendre jó teljesítményt nyújtott. Számolni kell tehát Mike jó játékával, de a végső győzelemhez élete legjobbját kell majd nyújtania.
Mindenképp érdemes megemlíteni:
Michael Smith és Rob Cross: az idei szezonjuk kifejezetten rosszul sikerült, rendkívül rossz formát láttunk mindkét játékostól a vb-t megelőzően, de egy korábbi bajnokban bármikor benne van egy jól összerakott torna.
+1 Gian van Veen: a fiatal holland bár nem nyert az idén tornát, nagyon sokszor jutott a győzelem közvetlen közelébe, néhol egészen földöntúli 100 fölötti átlagot dobva. Az nem kérdés, hogy a darts következő időszakának egyik nagy alakja lehet, ám eddig mindig megbotlott a siker kapujában. Hátha most jön majd az áttörés.
Ez volt tehát az esélylatolgatás a Darts VB-re. Nézzétek a tévében, adjatok neki egy esélyt, az Alexandra Palace hangulata még képernyőn keresztül is magával ragadó, a darts pedig egy izgalmas, jó játék.
(Pro Tipp: ha az ünnepek alatt barátokkal néztek darts meccset, nehogy eszetekbe jusson koccintani egyet minden 180-as dobás után, ez az év legerősebb tornája, nem lesz szép a vége.)