EGÉSZSÉG

„Talán ünnepet nem is vehetsz boltban, mert az ünnep inkább benned, legbelül van.” – A Grincs (2000)

Az ünnepek, a karácsony, a sok ínycsiklandó finomság, a fénybe bújt városok és a giccs…a sok dísz és a temérdek színkavalkád – Grincset ismerve, talán ezek a legundorítóbb dolgok az egész évben. Amikor ősszel elmúlik a Halloween és a Halottak napja, a boltokban már elő kerülnek a dekorációk azt várva, hogy az éhező tömeg karácsonyra, megrohamozva az áruházakat, kifossza az árukészleteket. Valakit ez izgalomba, mámorba hoz és alig várja az évnek ennek az időszakát, sőt számolja vissza a napokat! De vannak, akik meg utálják a karácsonyt és alig várják, hogy vége legyen, vagy aki teheti, meg se tartja. Talán ma már ez a gyakoribb. Ahogy az évek alatt egyre nagyobb dobra verték a karácsonyt, a várakozással teli öröm helyét átvette az unalom és a feszültség. Ha a fentebb említett mondatok teljesen leírták a jelenlegi lelkiállapotodat; ne aggódj, nem vagy egyedül. Az Amerikai Pszichológiai Társaság (APT) egy felmérés segítségével kutatást végzett arról, hogy vajon milyen indokok állhatnak ezek mögött az érzések mögött.

Családi tragédia

Az első és legfontosabb dolog, ami az APT felméréséből kiderült, hogy a válaszadók közel 40 százaléka extrém stresszhelyzetbe kerül az ünnepek előtt. Félnek tőle, hogy nem tudják megadni mindazt, amire a szeretteik vágynak. Sok esetben ilyenkor nagy elvárásokkal nézünk szembe és drágább ajándékra tartanak igényt az emberek, valami különlegesre vágynak. Ez sok esetben okozhat kellemetlenségeket. Illetve a családi összejöveteleket sem várja mindenki lelkesen. Ez tehát adott, a helyzet pedig még tragikusabb, ha esetleg a karácsonyhoz korábbi szomorú emlékek, esetleg tragédiák fűződnek, ahogyan erre a kérdőív is rámutatott. Sajnos megeshet, hogy szentestén, amikor mindenki még a szokásosnál is feszültebb, súlyos balesetek történnek. Egy közeli hozzátartozónk elvesztése, megpecsételheti ezt az időszakot.

Kötelező összejövetel

A családi tragédia után a második leggyakoribb ok a karácsony utálatára az volt, hogy sokak számára óriási teher az ilyenkor kötelező rokoni látogatás. Vannak, akik alapból is frusztráltak lesznek az ilyen események alatt, de megeshet, hogy ez idő tájt még nagyobb lesz a nyomás. Nagyon sok olyan család van, ahol a rokonság messze lakik egymástól, így kényelmetlen cipekedéssel, utazással járhat ez a pár nap. Ezenkívül gyakori, hogy sok az ellentét, feszültség a családtagok között, így nehéz hosszabb időn át egy asztalnál ülniük. Bár édesanyám szerint, ez attól is függ ki mennyit főz ilyenkor. Ha sok finom étel van az asztalon; egyrészt kevesebb lesz a kommunikáció, és csak a semleges témákra jut idő; másrészt érdemes kerülni a kritikus témákat.

Bolti eladók rémálma

Azok, akik boltokban dolgoznak, kasszáznak, nagyon könnyen megutálhatják a karácsonyt, hiszen ilyenkor a sok ideges, szorongó vásárló hajlamos rajtuk levezetni a feszültséget. Sokan az utolsó pillanatokra hagyják az ajándékvásárlást, ami még több idegességgel jár. Előfordulhat, hogy a sok vásárló miatt ilyenkor túlórákkal is megnőhet az eladók munkaideje. Az évvégi zárások, a nagy sietség, novembertől kezdődő folyamatosan játszódó karácsonyi lejátszási listák; így ki ne várná az ünnepek végét?

„Túl van tolva”

Egy kicsit olyan minden karácsonykor, mintha beakadt volna a rádió. Ugyanazok a dekorációk, dalok, ételek és italok, események, szlogenek. Tényleg olyan fura, hogy valaki azért utálja a karácsonyt, mert nagyon unja? Az APT felmérése szerint egyáltalán nem. A sokszor ismételt dolgok egy idő után el tudják veszíteni a valódi értéküket. A felgyorsult világ pedig ezt még jobban tudja fokozni. Pont ezért érdemes néha megállni és csak elengedni a dolgokat. Nem a szívünkre venni azt, amit nem kell. Ezek a napok kicsit kizökkentenek minket a hétköznapokból. Nincs mindenkinek kedve ugyanazokat a dolgokat megismételni évről évre, és ez teljesen rendben van. Ettől még senki sem lesz rossz ember.

A szeretetet akkor is ápolni kell, ha nincs karácsony. Másokkal akkor is kell törődni, amikor nem elvárt. Békét teremteni akkor is érdemes, ha nem az ünnep maga emlékeztet rá. Ezek a fontos dolgok. Ez a lényeg. Ha van karácsony, ha nincs. Ennek az ünnepnek a célja mindig is ez volt, hogy emlékeztessen minket ezekre a dolgokra. Hajlamosak vagyunk egymásról és magunkról is megfeledkezni a sok tanulás, munka mellett. A nagy zajban kell egy-két nap, amikor lenyugszik az ember elméje, lelke, és időt tölt azokkal akiket szeret.

Grafika: Horváth Eliza / 1367
A cikk idézete a 2000-es Grincs filmből származik.