Napjainkban szinte mindenki hallott már a Braille-írásról, amelyet vakok használnak az olvasáshoz. Sőt, számos helyre – épületek vagy különböző helyiségek mellé – is kiteszik a vakok számára. Ismerkedjünk meg kicsit közelebbről a világban való tájékozódás eme fajtájával.
Louis Braille 1809. január 4-én született és 1821-ben fejlesztette ki a Braille-írást. Három éves volt, amikor édesapja egyik éles műhelyeszközével véletlenül megbökte magát, és ez a seb sajnos elfertőződött, ami miatt Braille megvakult. 10 évesen bekerült a párizsi Vak Gyermekek Intézetébe, ahol egyhamar egyházi orgonista lett, majd egy idő után az iskola alapítója lett. Később, Valentin Haüy módszerét (hogyan lehet papírba domborított írást olvasni) is megtanulta, amely sokban a segítségére volt. Ez viszont még nagyon messze állt attól, hogy írni és olvasni tudjanak a párizsi diákok. 1821-ben egy különleges személy, Charles Babier látogatott el intézményükbe, aki Napóleon számára fejlesztett ki korábban egy jóval bonyolultabb pontírást, melyet katonai célokra használtak fel. Babier akkor az intézmény tanári karának is ismertette ezt a módszert. Három évvel később Braille 15 éves korában kikerült az intézetből, és édesapja hat ponton varró írógépén leegyszerűsítette Babier módszerét, így létrehozva a Braille-írást, amelynek hat pont (2 pont szélességben és 3 pont magasságban, a dominóhoz hasonlóan) az alapja.
A vak emberek jelentős része idős korára veszíti el látását, emiatt már nem tudja megtanulni a Braille-írást. Ráadásul ebben a korban a tapintás érzékenysége is nagyrészt lecsökken. A vak fiatalok körében pedig manapság elterjedtebbek a beszélő képernyőolvasók használata. Ma már vitatandó kérdés, hogyan lehetne még népszerűbbé tenni a Braille-írást, hiszen számos előnye van amellett, hogy megkönnyíti az írás- és olvasásértést a vakok számára. Magyarországon csak a vakok kb. 10%-a használja. Mindazonáltal, a Braille-írás használói eredményesebbek és sokkal többet fejlődnek a tanulásban és a munkában is. A szakértők megállapítása szerint annak, hogy csak ennyire kevesen ismerik itthon a Braille-írást, több oka is lehet. A rendszer – hiába egyszerűsítette le Braille – rendkívül összetett, emiatt elég nehéz megtanulni. Nyíregyházán minden évben megrendezik az Országos Braille Olvasásversenyt, ahol a versenyzőknek meghatározott idő alatt kell felolvasniuk egy megadott szöveget. Ezen az eseményen számtalan látássérült személy mutathatja meg tehetségét ebben a nehéz írástudományban, ezzel is népszerűsítve a Braille-írást, a hasonló nehézségben szenvedő embertársaik számára.
Sokak szerint viszont pár éven belül a Braille a múlt feledésébe vész. Ugyanis nemrég felbukkant a Manovue, amely egy fantasztikus indiai innováció: az első intelligens, hordozható virtuális asszisztens. A feltaláló mindössze 23 éves, és nincs olyan messze attól az életkortól, amikor is Braille feltalálta hatpontos módszerét.
Érdekesség: ha valaki szeretné a saját nevét Braille-írással látni, megteheti. Egy 10 éves amerikai kisfiú ugyanis a Braille-írás nemzetközi napján, az Instagramon bárkinek elküldi így a nevét, aki kéri azt. A leo_zebedee oldalon lehet megtalálni az ügyes kis srácot, aki így ünnepli Louis Braille születésnapját!