A Pszieszta, vagyis a Pécsi Pszichológus Napok 1996-os indulása óta arra törekszik, hogy közelebb hozza az emberekhez a pszichológiát, szakmai, de laikusok számára is érthető tudományos előadásokon keresztül. Minden évben a főesemény egy háromnapos tavaszi konferencia-, és programsorozat, amire idén március 20. és 22. között kerül sor. Ennek kapcsán Forintos Fruzsina főszervezőt kérdeztem a szervezésről és az idei eseményről.

Hogyan határoznád meg a Psziesztát?
Hát igazából a Pszieszta – ugye a Pécsi Pszichológus Napok – az egy háromnapos rendezvénysorozat, ami évközben kiegészül még kisebb, úgynevezett Light eseményekkel. Az a célunk, hogy a pszichológiát megismertessük minél több emberrel, és nagyobb teret nyújtsunk a témának.
Neked milyen személyes kapcsolódásod van az eseménnyel?
Az első személyes kapcsolódásom még két éve, egy Valentin-napi Light esemény volt, ami annyira, de annyira tetszett, hogy akkor döntöttem el, hogy mindenképp szeretnék ehhez kapcsolódni, és a csapat tagja lenni.
Mikor csatlakoztál a szervezői csapathoz?
Én ebben az évben csatlakoztam, és egyből főszervező lettem, úgyhogy nagyon bele lettem dobva a mélyvízbe, de szerencsére a másik főszervező, Ádám, már régebb óta tagja a Psziesztának, szóval segít eligazodni.

Hányan dolgoztok jelenleg az eseményen? Kizárólag hallgatók, vagy oktatók is részt vesznek a szervezésben?
Körülbelül harmincan, ebből van egy hatfős csapatvezetői stáb, a többiek pedig a team tagok. Kizárólag hallgatók vagyunk, mindannyian pszichológia szakosok, és mindenki külön tartja a kapcsolatot egy-egy résztvevővel, előadóval, így mindenkinek jut valamilyen feladat.
Kiket vártok az eseményre, kizárólag pszichológus hallgatókat, vagy bárki számára nyitott?
Az esemény mindenki számára nyitott, több karról is szoktak jönni minden évben. Illetve nem csak a mi hallgatóinkat, vagy a többi karról érkezőket látjuk szívesen, hanem laikus, nem egyetemista embereket is – például a mostani Valentin napi eseményünkre is jöttek olyanok, akik az egyetemen kívülről jöttek.
Miért ajánlanád a részvételt?
Igazából azért, mert szerintem tök szórakoztató részt venni benne, jó megnézni azt is, hogy hogyan áll össze egy ilyen háromnapos rendezvénysorozat, sok embert megismerhetünk és kapcsolatot építhetünk, és szerintem egy szuper csapat van mögötte. Illetve ez még egyelőre nem biztos, de a hallgatóknak azért is nagyon jó, ha részt vesznek az előadásokon, mert úgy néz ki, hogy mikrokrediteket fognak érte kapni, és ha mindhárom nap részt vesznek, akkor egy egész kreditet is kaphatnak.
Rengetegen vannak nálatok külföldi hallgatók. Mennyire nemzetközi az esemény?
Úgy van felépítve, hogy vannak angol előadások is. Eddig úgy volt, hogy volt külön egy angol nap, ami a szombat volt, viszont ez egy kevésbé populáris nap ugye, mert mindenki hazamegy, ezért most igyekszünk beépíteni a mindennapokba. Csütörtökön és pénteken is lesznek angol előadások és workshopok, amin részt tudnak venni a külföldi hallgatók is.
Az idei téma a Fától az erdőt. Hogyan zajlott a téma kiválasztása?
Nálunk ez úgy zajlik, hogy a gyűlésen az egész csapattal megbeszéljük és együtt találjuk ki a témát. Igazából szavakat dobáltunk be, hogy miről szeretnénk, ha szólna az idei esemény, viszont úgy éreztük, hogy annyi mindent szeretnénk, hogy egy nagyobb fogalom mögé tudnánk ezt meghatározni, és akkor dobták be a „fától az erdőt” mondást, ami annyira megtetszett nekünk, hogy ezt választottuk végül. Nekünk ez azt jelenti, hogy amikor az ember a problémáira gondol, lehet, hogy annyira ráfókuszál egy nagyra, hogy nem látja a többi kicsit.
Említetted, hogy nagyon sokféle előadást hallhatunk, nagyon sokrétű lesz az idei tematika. Milyen programokra számíthatunk ennek kapcsán?
Nagyon-nagyon sokfélére. Lesznek különböző előadásaink és workshopjaink, amik a szorongás és a stressz témáihoz kapcsolódik. Például jönnek majd kutyaterápiások, illetve grafológus, de lesz a gyásztámogatás kereteiről is előadás, az addiktológiával kapcsolatban is, illetve jönnek a Playback Színháztól előadni a témával kapcsolatban, és szerintem az is nagyon izgalmas lesz, a mentalizáció alapú terápia is helyet fog kapni, illetve lesz művészetterápiás workshop is.
Van olyan, ami hozzád különösen közel áll, vagy különös figyelemmel ajánlanád?
Engem a grafológia nagyon érdekel, szerintem az nagyon különleges terület. De szerintem mindegyik nagyon izgalmas lesz – igazából engem maga a fő téma érdekel nagyon, és hogy sokkal többet hallhassak róla, ezért is érdekel engem mindegyik program.
Ennyi szakmai program között lesz idő egy kis lazításra is? Lesznek kevésbé szakmai, inkább a közösség összekovácsolására vonatkozó programok?
Igen, a tudományos programok mellett különböző alapítványok is kint lesznek standokkal, ahol lazább keretek között lehet off-programokat kipróbálni. Illetve az Emberség Erejével Alapítvány szervez egy élőkönyvtárat, ahol különböző „könyveket” lehet majd kikölcsönözni és velük beszélgetni.
Láttam, hogy lesz egy nagyobb volumenű záróeseményetek is. Erről mit kell tudni?
A záróesemény szombaton este hét órától kezdődik, lesz tombola, amire a tombolajegyeket az események során gyűjthetik össze a résztvevők, és a szponzoraink által felajánlott tárgyakat lehet itt megnyerni, illetve lesz kettő ingyenes koncert, a Máklikőr és a Porszem fog fellépni. Az esemény ingyenes, és mindenki számára nyitott!