KIKAPCS

„Az, hogy egy hallgatói csoport része lehetsz, egy igazi privilégium” – Interjú az ELSA Pécs Egyesület vezetőségével

Kiemelt kép: Kovács Emese

Az ELSA (European Law Students Association) egy nemzetközi, országos, valamint helyi szinten is működő szervezet, amelynek pécsi egyesülete a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán tevékenykedik. Felkerestük a nyolc hallgatóból álló ELSA Pécs Egyesület vezetőségét, akik új csapatként vágtak bele idén februártól a munkálatokba. Megalakulásuk alkalmából kértük fel őket, hogy válaszoljanak kérdéseinkre. 

Köszönjük szépen, hogy elvállaltátok az interjút. Kik vannak jelenleg a pécsi ELSA csapatában? 

Pálfi Márk: Köszönjük szépen még egyszer a lehetőséget, én Pálfi Márk vagyok, az ELSA elnökségének elnöki posztját töltöm be. A csapatunk többi tagja Orbán Anna, az ELSA titkára, aki többnyire adminisztratív feladatokkal segíti a munkánkat; Pongrácz Eszter, a szakmai fejlődésért felelős alelnök, aki a testületben a belföldi és külföldi gyakornoksági programokért felel. Emellett szeretném bemutatni Plaszauer Petrát, a marketingért felelős alelnököt; Végh Mariannát, felügyelő bizottsági tagot, a jövőbeli marketinges direktorunkat; Gyimesi Patrikot, a pénzügyi alelnökünket; Gerse Marcellt, a tudományos tevékenységért felelős alelnököt; és végül, de nem utolsósorban Molnár Dávidot, a szemináriumokért és a konferenciákért felelős alelnökünket. 

Honnan eredt a motiváció, hogy új csapattal és újult erővel karoljátok fel a pécsi ELSA-t?  

P. M.: 2024-ben megnyertem az Alternatív Vitarendezési Versenyt, és ott már jobban megismertem az ELSA Hungaryt. Az ELSA nagyon sokat adott, megismertem új embereket, és új ajtót nyitott nekem. Szerettem volna visszaadni ennek a közösségnek is, amit tőlük kaptam. Ezután úgy alakult, hogy a volt előző pécsi elnök és az ELSA Hungary is megkeresett, hogy szeretném-e átvenni az itteni ELSA-t. A motiváció főként az, hogy megmutathassam másoknak, hogy mennyi lehetőség van az ELSA-ban, hogy mennyire jó hatással tud lenni egy joghallgató a karrierjére. 

Hol hallottatok először az ELSA-ról, és miért csatlakoztatok? 

Végh Marianna: Az ELSA-ról én először a hallgatótársaimtól hallottam, akik a jelenlegi ELSA elnökségi tagjai, és megkértek, hogy csatlakozzak. Miattuk vagyok itt. Nagyon kedvesek, nagyon szeretem őket, és nagyon jó itt lenni! Az elnökünk miatt lettem én a csapat FEB (Felügyelő Biztossági) tagja is.  

Gerse Marcell: Én [Pálfi] Márktól, az elnöktől hallottam az egyesületről először. Emellett elsősorban a nemzetközi lehetőségek, külföldi hallgatókkal való találkozás, a programok és a gyakorlati lehetőségek miatt jelentkeztem.  

Orbán Anna: Én friss tag vagyok, [Pongrácz] Esztertől hallottam, hogy létezik ez a szervezet, és hogy érdemes lenne csatlakozni, mert ez egy nagyon jó befektetés a jövőmbe. 

Fotók: Magosi Máté
Hogyan tudnátok bemutatni az ELSA-t?  

Plaszauer Petra: Az ELSA, a European Law Students Association egy joghallgatókból és végzett jogászokból álló, Európa-szerte jelentős egyesület. Szervezetét tekintve az International Board tartja össze negyvenhárom országban, amelyek alatt a local groupok (helyi csoportok – a szerk.) helyezkednek el, és ezekkel állnak a tagok közvetlen kapcsolatban. Hazánkban az összes jogi karon jelen van, ez hat várost jelent: Budapestet, Debrecent, Szegedet, Miskolcot, Pécset és Győrt. A szakmai programokon túl nagyszerű lehetősége adódik minden tagunknak, hogy egy joghallgatói közösség része lehessen.  

O. A.: Nekem annyi hozzáfűznivalóm lenne, hogy a szakmai gyakorlatok segítségével tudunk segíteni a tagokon, és hozzá tudunk járulni ahhoz, hogy ne nulla tapasztalattal kerüljenek ki a munkaerőpiacra, hanem legyen valami szakmai háttér mögöttük. 

Pongrácz Eszter: Ezek mellett én is a csapatépítő programokat tudnám mondani. Fontos, hogy mindenki szert tudjon tenni minél több kapcsolatra Európában és belföldön is, úgyhogy a szakmai programok mellet az ELSA erre, és a családias hangulat megteremtésére is nagy hangsúlyt fektet. 

Gyimesi Patrik: Ez egy legfőképpen joghallgatókat foglalkoztató szervezet, lassan negyven éve működik egész Európa-szerte, ezért is van a rövidítésben az „E” betű. Az évek során elég nagyra nőtte ki magát, és leginkább kapcsolatépítéssel foglalkozik rendezvényeken keresztül, túlnyomórészt olyan különféle területeken, amik közelebbről érintik a jogot. 

Milyen programjaitok voltak eddig?  

V. M.: A programjaink között szerepelt az emberi jogi konferenciánk, amit egy könyvbemutatóval kötöttünk össze. Prof. dr. Herger Csabáné invitált meg bennünket a könyvbemutatójára, így születhetett meg ez az ELSA-s program. Illetve nemrég látogattunk el a horvát konzulátusra a jelen lévő ELSA-elnökséggel és a tagjainkkal. Megismerkedhettünk a konzulátusi munkával, és igazán érdekes volt belecsöppeni abba, hogy hogyan is működik a nemzetközi világ.  

Milyen programokat terveztek még a félév során, illetve a közeljövőben? 

P. E.: Április 30-án lesz egy konferenciaprogram, amely a nemzetközi hét keretében valósulna meg. Az egyik konferencia vállalati jog és adójog témában lesz jogászokkal, a másik pedig egy kerekasztal-beszélgetés lenne, ami a joghallgatók külföldi mobilitási lehetőségeiket érinti, például a Pannónia Ösztöndíjprogram, Erasmus+ és a study visit (tanulmányút – a szerk.) kapcsán, ami az ELSA-n belül van. Ezeket tervezzük bemutatni a hallgatóknak, hogy meg tudják ismerni, milyen lehetőségeik vannak. De ezek még tervezés alatt állnak. Emellett nagyon sok nemzetközi lehetőségünk is lesz, például az ELSA nyári és téli egyetem, valamint a külföldi gyakornoksági programok, de ezekről majd egy körlevelet is küldünk tagjainknak, és a csoportunkban részletesen is értesítjük őket. 

Molnár Dávid: Ezt szeretném még annyival kiegészíteni, hogy a konferenciánkra, amit mi szervezünk, szeretnénk két nemzetközi vendéget hívni egy online kerekasztal-beszélgetésre, amibe bárki be tud majd csatlakozni. 

Vannak hosszú távra tervezett célkitűzéseitek?  

G. M.: Elsősorban tagszámnövelés, külföldi tudományos utak, valamint traineeship-programok (szakmai gyakorlat – a szerk.) fejlesztése. 

M. D.: A hosszú távú, tervezett célkitűzésünk az az, hogy egy határozott közösséget hozzunk létre, nemzetközi határokon átívelően. Valamint az, hogy minél jobban kiteljesedhessenek nálunk a hallgatók, az, hogy minél több irodához bekerüljenek, illetve gyakorlati helyet is biztosíthassunk számukra. 

P. P.: Igen, a hosszú távú céljaink egy valódi, aktív közösség kiépítése itt, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán, ahol a hallgatók számára a közösségi integritásukon túl biztosítjuk a szakmai fejlődésüket is. Országszerte számos programot tervezünk, például budapesti intézménylátogatásokat, és study visitet belföldön és külföldön egyaránt. Továbbá szeretnénk, ha a pécsi ELSA tagjai megismerkednének országszerte a többi local grouppal, erre például nagyszerű lehetőség a félévente megrendezésre kerülő National Officers Meeting, vagyis a Magyarországi ELSA Egyesületek Szövetségének Közgyűlése. Kitűzött célunk a jövőben ezt Pécsett házigazdaként megvalósítani. 

P. M.: Szerintem abszolút van, és az egész egyesület nevében mondhatom, hogy az egyik a népszerűsítés, hogy jobban megismerhessenek bennünket, hiszen többször kaptuk meg azt a kérdést, hogy konkrétan mi az ELSA, és mit csinál. Szeretném, hogy a karunkon mindenki ismerjen minket, ne legyenek vakfoltok, illetőleg szeretnénk, hogy minél többen aktívan részt vegyenek a programokon, és ELSA-tagok legyenek. Mint kari szervezet szeretnénk mi is fejlődni, relevánsabbak lenni.  

Milyen fórumokon vagytok fent, hol lehet titeket elérni?  

M. D.: Jelenleg az Instagram a legnagyobb fórumunk, valamint a Facebook. Facebookon belül van egy zárt Facebook-csoportunk is, amely aktívabban működik, de egy TikTok-csatornát is tervezünk, ami jelenleg fejlesztés alatt van. 

O. A.: Instagramon, Facebookon, e-mailben is akár, de személyesen is kereshetnek bennünket. Azt gondolom, hogy elég közvetlenek vagyunk. Személyesen a karon találnak meg bennünket, de ezt minden e-mailbe beleírjuk, vagy programajánlók alá is be szoktuk illeszteni, hogy nyugodtan kereshetnek minket ezeken a platformokon. Illetőleg van egy külön Facebook-csoportunk is, amibe bevesszük a tagokat, és ott heti szinten értesítjük őket az aktuális programokról.  

Miért érdemes ELSA-tagnak lenni? 

P. P.: Mit is kínálunk? A szakmai és közösségi programokon túl helyi és országos versenyeken, külföldi nyári és téli egyetemi kurzusokon való részvételt, a hallgatók számára lehetőséget biztosítunk belföldi és külföldi kapcsolatok kiépítésére, továbbá szakmai gyakorlati helyek is megpályázhatók az EHNTP (ELSA Hungary National Traineeships Programme) keretein belül. 

P. E.: Rengeteg élményt ad annak, aki csatlakozik hozzánk. Próbálunk mindannyian gondoskodni róla, hogy családias legyen a hangulat, közvetlenek vagyunk minden új és állandó tagunkkal. Mindenki szeretetet és megbecsülést kap, és emiatt érdemes csatlakozni. 

Gy. P.: Az exkluzív lehetőségek miatt. Az említett gyakornoki programokra és látogatásokra sokszor olyanoknak is lehetőségük van eljönni, akik nem ELSA-tagok, de tagjaink egy zárt csoporton keresztül előbb szereznek róla tudomást, így hamarabb tudnak jelentkezni a meghirdetett programjainkra. 

V. M.: Azért érdemes ELSA-tagnak lenni, mert nagyon jó közösség vagyunk, mindenki megértő a másikkal szemben, és szerintem az, hogy egy hallgatói csoport része lehetsz, egy igazi privilégium.  

Még egyszer nagyon szépen köszönjük az interjút az ELSA Pécs Egyesület vezetőségének!

1367
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.