Generációnk egyik legáttörőbb sorozatának mondható a BoJack Horseman című amerikai szitkom, amely rajzfilmes elemeket, mint például színes animációt és állatkaraktereket felhasználva alkot egy olyan életszagú világot, amely eddig szokatlan volt az eddigi animációs sorozatoknál.
A szituációs komédia 2020-ban ért véget, és mindössze hat évad készült belőle, de a történet máig nagy nyomot hagyott bennünk, és a Netflix is máig sugározza.
„Egyre könnyebb lesz. Minden nap egy kicsit könnyebb. De minden nap csinálni kell.” – BoJack Horseman
Röviden a cselekményről
A sorozat alapvetően egy amerikai felnőttanimációs-széria, amelyet Raphael Bob-Waksberg készített. A történet egymásra épülő részekből áll, így nem érdemes kihagyni egy epizódot sem. A történet egy alternatív valóságban, Hollywoodban játszódik, ahol emberek és antropomorf állatok alkotják a társadalmat. A főszereplő BoJack Horseman, aki egy alkohol és drogproblémákkal küzdő antropomorf ló, de emellett egy kiöregedett, ’90-es évekbeli szitkomsztár is, aki nem túl fényes kilátások elé néz karrierjét tekintve.
Annak ellenére, hogy próbálja magabiztosnak és önbizalommal teli sztárnak mutatni magát, mélyen legbelül számtalan problémával kell megküzdenie. A történet során leginkább alkoholizál, vagy még erősebb szereket fogyaszt, egyéjszakás kalandokba keveredik, és sorra hozza a rosszabbnál rosszabb döntéseket az életében. Ebben próbálnak segíteni neki barátai, akik támogatása szintén megosztó az egyes évadokban. BoJack karaktere mellett a többi főbb mellékkarakter sorsát és karakterfejlődését mutatja be a sorozat egészen a befejező részig.
A karakterek
Tudunk azonosulni egy antropomorf, kiégett, középkorú lóval? Ugye, hogy milyen furcsa ez a kérdés?
Az előbb említett antihősünk a történetben megkeseredve fulladozik az önsajnálatban és a visszatérő családi traumáiban. Próbál kitörni a folyamatosan futott köreiből, hogy ne mindig ugyanazokat a hibákat kövesse el újra és újra. BoJack esetében a sziszüphoszi paradoxon állandóan jelen van: a görög mitológiában Sziszüphosz királyt az istenek azzal büntették, hogy egy sziklát kell felgurítania a hegyre, azonban amikor már majdnem felérne csúcsra, ereje elfogy, és a szikla visszazuhan az eredeti helyére. Ugyanezt nézzük végig BoJack életében is – akármennyiszer is próbál megváltozni, az akarata mindig elgyengül, és kezdheti elölről felépíteni az egészet mindaddig, ameddig bele nem fárad.
BoJack karaktere korunk antihősét testesíti meg, akivel könnyen lehet azonosulni, hiszen a kiégett filmsztár olyan hibákat is elkövet, amelyeknél magunkra ismerhetünk. Ettől függetlenül nem kell azonosulnunk a karakterrel, de mint ember mi is követünk el gyakran hibákat, talán pont olyanokat, mint BoJack. A kérdést pedig nyitott: sikerül-e BoJacknek kitörnie a traumáiból, megváltoznia a sorozat végére? Ahhoz, hogy választ kapj, meg kell nézned a sorozatot.
A címszereplő mellett számtalan feledhetetlen és magával ragadó karakter tűnik fel még a sorozatban, mint például a ló legközelebbi ismerőse, a munkanélküli, de lelkes Todd, aki még egy buli után foglalta be BoJack kanapéját, és azóta vele él, vagy a főszereplő önéletrajzát elkészítő szellemíró, Diane. Rajtuk kívül sorolható ide a rózsaszín macska, Carolyn hercegnő, aki BoJack ügynöke, és egyszerre a situationshipje is. Vagy BoJack nagy riválisa és egyben Diane férje, Mr. Peanutbutter, a mindig vidám golden retriever sem elhanyagolható figura, aki komikus színészként mindent megtesz azért, hogy az emberek kedvére tegyen, és ne felejtsék el őt.
A felsorolásból egyértelművé válik, hogy minden főszereplő kötődik valamilyen szinten a főszereplőnkhöz, és mindannyiuk folyamatos karakterfejlődésen is átesik, amely tökéletesen megmutatkozik a cselekmény folyamán. Egyik karakterre sem lehet azt mondani, hogy fekete-fehér, mindenki különálló személyiséggel bír, akik megküzdenek belső démonjaikkal és hibáikkal, annyi különbséggel, hogy ők tudják azt, hogy mindennek megvan a maga következménye.
További érdekességek a sorozatról
A sorozatot megfűszerezi továbbá az a jelenség is, hogy a valóságból emel ki személyeket, zenéket és helyszíneket is, amelyek humorforrásként szolgálnak az epizódokban. Ezek közül a cameókat emelnénk ki, amelyeknek kapcsán jó pár hírességet felfedezhetünk, akik a róluk megformált karaktereknek a hangjukat is adták, többek közt említve Daniel Radcliffe-t is. A készítőt, Raphael Bob-Waksberget több sorozat is inspirált szériája megalkotásában. A humor terén kiemelkedő hatással volt rá a The Newsroom című drámasorozat, valamint A Simpson család is. A grafika és a színvilág árnyalatai terén a Californication, valamint Don Hertzfeldt művei ihlették meg.
A történet a társadalmunkat festi le rendkívül játékos módon: egyszerre reflektál a társadalmi problémákra és különbségekre, az élet nehézségeire és a szereplők problémáira, amelyek közül kiemelkedik BoJack depressziója is. A sorozat rendkívül megosztó, groteszk stílusából és rendkívül mély jelentéstartalmából adódóan, azonban a sorozat vicces és zseniális poénjai is kiemelkedőek a történetben. Továbbá a megkedvelt szereplőink sorsát is nyomon követhetjük ebben az egyedülálló társadalomkritikában, ha adunk egy esélyt BoJack Horsemannek.