ITTHON

Pécsi premierek – Mit nézzünk a Pécsi Nemzeti Színházban?

Kiemelt kép: Ágoston Dóra

Március 27-e 1962 óta a színház világnapja annak emlékére, hogy 1957-ben ezen a napon nyílt meg Párizsban a Nemzetek Színháza. Mi itt Pécsen igazán szerencsés helyzetben vagyunk, hiszen a Pécsi Nemzeti Színház évről évre jobbnál jobb darabokkal kedveskedik nekünk. A világnap alkalmából elhoztunk nektek öt abszolút ajánlott premiert az idei szezonból. 

Koldusopera 

Bertold Brecht művét talán senkinek sem kell bemutatnom, ha máshonnan nem is, a gimnáziumi irodalomórák távlatából halványan mindenkinek ismerősen csenghet. Akinek azonban mélyebb ismeretei is vannak a színházi világban, az pontosan tudja, hogy mekkora hatású darabbá vált az erkölcstelenség, álszentség és egocentrizmus drámája. Bozsik Yvette rendezésének mindenképp érdemes adni egy esélyt, akkor is, hogyha elsőre túl nagy falatnak tűnik, mert valóban egy színházi alapműről van szó, amelynek abszolút helye van a Nemzeti Színház színpadán. 

Rokonok 

Ha már a középiskolás irodalomóráknál tartottunk, Móricz Zsigmond Rokonok című regényéről is hallhattatok már. Az előzőhöz hasonlóan ez sem kimondottan a szórakoztatásról, nevettetésről szóló alkotás, ugyanakkor elgondolkodtat az emberi természetről, a hatalomról és a visszaélésről. Ha megnéznéd, mindenképp érdemes felkészítened a lelkedet, mert Vidákovics Szláven rendezése nem lesz egy könnyű menet. 

A hőstenor 

Evezzünk kicsit könnyedebb vizekre. Ken Ludwig bohózata pont az, aminek látszik: egy szórakoztató alkotás, hogy az ember jól szórakozzék. A Lipics Zsolt rendezésében színpadra állított Tony-díjas darab mindent hoz, amit egy bohózatnak hozni kell: félreértések, szerepcserék, szerelmi szálak összekuszálódása majd kibogozódása, mindezt lehetőleg rengeteg komikus helyzettel megfűszerezve. A hangos nevetés garantált! 

Anconai szerelmesek 2. 

Az Anconai szerelmesekről az első szó, amely eszünkbe jut, az a nyár. Önfeledt, ugyanakkor kicsit fülledt, szórakoztató zenés komédia, amely elé az ember bármikor szívesen leül. A második részben is legalább ennyi önfeledt pillanatra számíthatunk, ugyanakkor a történet kissé átkereteződik azzal, hogy 1989-ban járunk a Balaton partján – a rendszerváltás időszaka ad egy kicsit komolyabb hangulatot a történetnek. Ha szeretted az első részt, azért; ha nem láttad, azért; ha nem szeretted, de adnál még egy esélyt Vajda Katalin munkájának, akkor azért ajánljuk. 

A három testőr – avagy a királyné nyakéke 

Végezetül nem egy klasszikus színházi előadást hoztunk, hanem a Pécsi Balett kétfelvonásos táncjátékát. A táncjáték kétségkívül a színházi világ egyik legsajátosabb és legkülönlegesebb formája. Egészen magával ragadó élmény, amikor egy olyan nagy nevű irodalmi mű, mint Dumas klasszikusa elevenedik meg a színpadon, egyetlen szó nélkül, csupán zene és táncmozdulatok segítségével. A Pécsi Balett kiválóságainak előadása közel kétórányi izgalmat ígér, nem éri meg kihagyni.  

1367
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.