ITTHON

Április 8. – A nemzetközi romanap

Kiemelt kép: Ágoston Dóra

Magyarország egyik, ha nem a legjelentősebb kisebbségi etnikuma a cigányság – már csak lélekszámából kiindulva. Ők alkotják ugyanis hazánk legnépesebb nemzetiségét. Nehéz lenne megmondani, hogy pontosan hányan vannak, ugyanis más adatot mondanak az önbevalláson alapuló népszámlálások, és mást a szociológiai kutatások.  

Hazánkban három nagy csoportra oszthatjuk a romákat: az oláh cigányokra, a beás cigányokra és a romungrókra. Hogy miért fontos megkülönböztetnünk őket? Mert nem csak más-más nyelvet beszélnek, de más kultúrák, más szabályok határozzák meg az életüket, épp ezért kívülről amennyire hasonlónak tűnhetnek, valójában annyira különböznek egymástól. Többek között ez teszi őket ennyire sokszínűvé.  

Számtalan sztereotípia, ellenséges, rasszista hozzáállás veszi őket körbe, holott ők is épp olyan emberek, mint bárki más. Részben ezért is hívták életre a nemzetközi romanapot, hogy legyen egy nap, amikor kitüntetett figyelemmel fordulhat feléjük és kultúrájuk felé a többségi társadalom, amikor hangot adhatnak annak, hogy milyen helyzetben vannak napjainkban.  

Az I. Roma Világkongresszus 1971-ben ült össze Londonban, április 8–12. között. Ekkor állapodtak meg az egységes zászlóban, himnuszban és jelmondatban, amelyeket ma már szinte mindenki ismer. A kongresszus célja ezekkel az intézkedésekkel is az volt, hogy a különböző roma népcsoportokat összefogja, egy nemzetben egységesítse, megfogalmazzon egy magasabb szintű autonóm érdekképviseletet. A dátum kiválasztása tehát nem volt véletlen: az április 8-i időponttal az első világkongresszus előtt tisztelegtek a kezdeményezők.  

Pécsen sem marad el a megemlékezés: a FUND Cigány Alapfokú Művészeti Iskola rendezésében a Nemzetiségi Irodában (Széchenyi tér 1.) nyílik festménykiállítás Orsós Ferenc emlékére. A megnyitó keretében a CSZMMB tanodai gyerekei egy rövid műsorral, míg a művészeti iskola növendékei táncbemutatóval színesítik majd a 14:00-kor kezdődő eseményt. Ezenkívül április 3-án megnyílt a Janus Pannonius Múzeum Romani Design tárlata, amely május 6-ig látogatható. A Romani Design ékes példája annak, hogy hogyan lehet a divaton, a művészeteken keresztül érzékenyítni, presztízst építeni egy közösség számára.  

Április 8-án tehát fordítsuk tekintetünket azok felé, akikről a társadalmi szemlélet miatt gyakran elfelejtkezünk, hiszen olyan kincseket találhatunk, amelyeket sehol máshol nem lelhetnénk meg.  

1367
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.