1367

Bemutatkozik az 1367 Magazin – Interjú Takács Botonddal, magazinunk írójával

Kiemelt kép: Magosi Máté

A tavasz a megújulás évszaka, és ez alól magazinunk sem kivétel. Legújabb cikksorozatunkban bemutatjuk az 1367 Magazin színes alkotói gárdáját, ezáltal betekintést nyerhettek a személyes tapasztalataikba, és jobban megismerhetitek az arcokat a nevek mögött. Elsőként Takács Botond, az Állam- és Jogtudományi Kar harmadéves jogász szakos hallgatója mutatkozik be nekünk, akit leginkább a sportról és egészségről szóló cikkeiről ismerhettek, de gyakran foglalkozik hallgatókat érintő kérdésekkel és problémákkal is.

Köszönöm, hogy elfogadtad a felkérést. Mesélj egy kicsit az írással való kapcsolatodról, hogyan jött neked maga az írás?

Az írás régóta az életem része, nem is olyan régen találtam otthon, az íróasztalom mélyén meséket, amelyeket még nagyon piciként írtam, és iskolaújságokban is többször jelent meg cikkem. Emiatt nagyon örültem, amikor megtaláltam az 1367 Magazin hirdetését, rögtön kapva kaptam az alkalmon, és be is adtam a jelentkezésemet. Nagyon szeretek cikkeket, vagy úgy un bloc bármiről írni.

Mikor és hol találtál rá az 1367 Magazinra?

2023 tavaszán találtam rá, elsőéves voltam a jogi karon, és e-mailben jött a toborzólevél, hogy írókat és olvasószerkesztőket keresnek. Először vacilláltam rajta, hogy melyikre jelentkezzek, de végül írónak jelentkeztem. Szerencsére pont tavaszi szünet volt, úgyhogy otthon volt időm megírni a próbacikkeket, aztán behívtak szóbelire, ahol elmondták, hogy nagyjából mire számíthatok, és szerencsére azt a választ kaptam, hogy felvettek. Azóta itt vagyok, lassan két éve.

Milyen témákról írsz szívesen?

Szinte bármiről szívesen írok, de legszívesebben sporttal kapcsolatos témákról szeretek írni, mondjuk meccsbeszámolót vagy összefoglalót egy világbajnokságról. Ezeket nagyon szeretem, valószínűleg azért, mert szeretek sportműsorokat is nézni, és így össze tudom kötni a kellemest a hasznossal. De interjúkat is nagyon szeretek készíteni, és olyan cikkeket is szívesen írok, amelyekhez kutatni kell, utánajárni, utánaolvasni, mert így mindig újat tanulok.

Hogy érzed, hogyan fér össze a jogi tanulmányod a sportokról szóló cikkeiddel?

Elég kicsi közöttük az összhang, nyilván a jognak is van sporttal foglalkozó része, de a tanulmányaimmal nem nagyon tudom összekötni. Lehet, hogy pont ezért szeretem annyira, mert teljesen más oldala az életemnek, mint amivel nap mint nap találkozok, és egy kicsit kizökkent a hétköznapokból. A sporttal való kapcsolatomat inkább hobbiként fogom fel, a jog pedig már lassan a szakmám lesz, úgyhogy nem is szeretek közéjük párhuzamot húzni, inkább elválasztom a kettőt.

Mennyire van jelen a magazin a mindennapjaidban?

Része a mindennapjaimnak, mert itt dolgozom, havonta négy-öt cikket írok, és azokat elolvasom még egyszer, amikor már kikerültek, hogy lássam, milyenek készen. Szeretem elolvasni az írótársaim cikkeit is, mert azokból is tanul az ember, hogy más hogyan fogalmaz, amelyeket később a saját cikkeimbe is bele tudok csempészni. Ezenkívül vannak más munkafolyamatok is, közös meetingek, ülések, ahol egyeztetjük a laptervet, összedolgozunk más hallgatótársainkkal, például a fotósunkkal. Elég nagy részét teszi ki az életemnek, de szerencsére nem akkorát, hogy ne tudjam az egyetem mellett végezni, úgyhogy megvan a tökéletes összhang.

Mi a kedvenc dolgod a magazinban? Gondolok itt arra, hogy például te választod meg a témákat, vagy egy közösség tagja lehetsz, és hasonlók.

Eléggé szabad kezet kapunk, kiélhetem a kreativitásomat mind a cikkek írásában, mind pedig a témák kitalálásában. Szinte mindenki talál a magazinban olyan témát, amelyről szívesen hall, olvas, lát, amelyről szívesen informálódik. Ezt én magam is megélhetem, nincs egy konkrét témahalmaz, amelyből válogatni kell, hanem behozok egy tök random témát, és arról is írhatok. Emellett még azt is mondhatom, hogy pénzügyileg is támogatnak minket, nyilván nem ingyen dolgozik az ember. Szerintem ez is egy jó oldala a magazinnak, hogy megbecsülik a munkánkat.

Szerinted milyen kompetenciákkal kell rendelkeznie egy írónak? Van-e esetleg olyan dolog, amit tanácsolnál azoknak a hallgatóknak, akik gondolkoznak azon, hogy a magazinhoz csatlakoznak?

Elsősorban szeressék a magyar nyelvet, akár az irodalmat, akár a nyelvtant. Hogyha az ember már középiskolában érzi, hogy ezekben a tárgyakban ügyes, akkor szerintem utána lesz affinitása arra is, hogy cikkeket írjon. Nyilván vannak olvasószerkesztőink is, akik segítenek, hogyha helyesírási hibát találnak, de azért az a legjobb, ha nincs. Illetve nyitottnak kell lenni minden témára, nem írhatok minden hónapban csak sportcikkeket, mert ez nem egy sportújság. Nyitottnak kell lenni a kutatásra, mindent nem tud az ember magától, utána kell olvasni, utána kell járni. Hogyha például egy filmről kell kritikát írni, akkor azt meg kell nézni, anélkül nem lehet írni róla. Mivel ez egy egyetemi újság, vannak egyetemi programok is, amelyekről írnunk kell. Mindenképpen azt mondanám, hogy nyitottnak kell lenni a világ felé, a témák felé, és talán az a legfontosabb, hogy jól használjuk a magyar nyelvet.

Ha Botond tapasztalatai felkeltették az érdeklődésedet, úgy érzed, hasonló cipőben jársz, és csatlakoznál közösségünkhöz, akkor kattints, és csillogtasd meg írói tehetségedet!

1367
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.