A Népviselet Napja egy olyan, immáron tíz éve futó, évről évre meghirdetett kezdeményezés, amelynek célja, hogy népszerűsítse, bemutassa a magyar népviseleti kultúrát. Ennek kapcsán Kormos Rebekával, a kezdeményezés koordinátorával beszélgettem, aki immár öt éve elkötelezett híve és pártolója a projektnek.
Hogy ne csak beszéljünk róla, készítettünk egy fotógalériát, hogy bemutassuk, hogyan lehet a népviseleti, népies jellegű ruhadarabokat beépíteni a hétköznapi, mindennapokban viselt ruhadarabjaink közé. Külön köszönettel tartozom a Rókus Tánckör hölgyeinek, akik vállalták, hogy bemutatják saját ruháikat, és vállalták, hogy modellt állnak!
Mikor, hogyan és milyen céllal indult a népviselet napja kezdeményezés?
2015-ben indult a kezdeményezés, hogy legyen a népviseletnek is egy napja. Április 24-én mutassuk meg, milyen gyönyörű viseleteink vannak.
2019-ben már kimondhattuk, hogy valóban egy hagyomány alakult ki. 2020-ban az ötletgazda, Hrágyel Dóra a Pompás Napok csapatához csatlakozva a közös népszerűsítés mellett döntött, majd a pandémia éveiben egész kreatív megoldásokat hozott a szükség. 2024-ben a Mozgás és Hagyomány -MOHA- Egyesület gondjaiba vette ennek a jeles napnak az ügyét. A cél továbbra is az, hogy kontinenseket átívelő, de hazánkat és a magyarul beszélő embereket megmozgató csodás, viseletes napot tartsunk 2025-ben is!
Mennyire örvend nagy népszerűségnek a kezdeményezés? Tapasztalható változás az érdeklődők számában?
Évről évre egyre szélesebb körben csatlakoznak magánszemélyek és intézmények egyaránt. A Facebook felületen folyamatosan növekszik az oldal és a csoport követőinek és kedvelőinek a száma, mára elértük a 10.000 főt.
Az évek alatt számtalan pályázatot kezdeményeztünk gyermekcsoportok, óvodák és oktatási intézmények számára, hogy már a legkisebbek számára is elérhető legyen a népviseletek mintakincse, illetve azok az ismeretek, amelyek a hagyományos kultúra értékeiként közvetítik.
Évről évre egyre több külhoni közösség is csatlakozik a kezdeményezéshez. Tulajdonképpen már rég túl nőtt minket ez a kezdeményezés, mert a tánccsoportok, intézmények, lakóközösségek, baráti csapatok spontán is élnek a nap egységbe hívó üzenetével.
Az igazi visszajelzést az idei évben az fogja megadni, hogy hány darab aláírást tudunk összegyűjteni annak érdekénben, hogy váljon hivatalosan is elismert jeles nappá április 24, mint A népviselet napja.
Milyen személyes kapcsolatod van a népviseletekkel?
2017 és 2024 között az Ócsai Tájház vezetőjeként a mindennapos munkám tárgya is volt a helyi viselet. Igazából már korábban magával ragadott a viseletek forma, szín és szimbólum gazdagsága. Úgy érzem, hogy amikor magamra öltök egy viseletet több leszek, mint egy személy. Egy kultúrkört képviselek, amelyben az összetartozás, a nyitottság és elfogadás megfér a hagyományokkal.
Van-e olyan különleges történet vagy élmény, ami a népviselet napjához kapcsolódik, és kiemelkedően emlékezetes, humoros vagy megható?
Igen, az elmúlt évek során számos olyan pillanat született a Népviselet Napján, ami örökre megmaradt bennünk – meghatóak, viccesek és szívből jövők egyaránt. Egy példa, ami különösen emlékezetes volt: egy kisvárosi óvodában a gyerekeknek népviseletben kellett érkezniük a Népviselet Napja alkalmából. Az egyik kislány, Emma, nem akarta a „jelmezes”, bolti ruhát, azt mondta: „pont olyat szeretnék, amilyet a dédi hordott”.
A nagymama elővette a ládafiából a saját gyerekkori népviseleti kötényét, amit még az ő anyukája varrt neki – egy kicsit fel kellett hajtani, egy kicsit be kellett húzni, de Emmára pont jó lett. Aznap reggel, amikor a kislány belépett az óvodába a több mint 60 éves, kézzel varrt viseletben, az óvó néni elpityeredett. Kiderült, hogy ő ugyanabból a faluból származik, mint a nagymama, és felismerte a mintát. Végül nemcsak Emma kapott tapsot, hanem a nagymama is, aki délutánra be lett hívva mesélni a viseletről – és még egy kicsit varrni is megtanított az ovisokat.
Mit gondolsz, miért fontos egy ilyen nap a mai világban?
Ma, amikor minden gyorsan változik és sokszor az értékeink is háttérbe szorulnak, különösen fontos kapaszkodni valamibe, ami összeköt bennünket. A Népviselet Napja pont ilyen: nem csak egy ruhadarabról szól, hanem arról, kik vagyunk, honnan jövünk, és mi tart össze minket – akár itthon, akár a világ bármely pontján élünk.
Ez a nap lehetőség arra, hogy újra láthatóvá tegyük a hagyományainkat. Nem vitrinbe zárva, hanem élő módon – az utcán, a közösségben, az iskolában, a táncteremben. Egy nap, amikor büszkén vállalhatjuk az örökségünket, és megmutathatjuk: a múlt nem teher, hanem erőforrás.
Ráadásul egy ilyen nap közösséget épít. Összekapcsol generációkat, falvakat és városokat, határon innen és túl. Mert a népviselet sokféle – de az üzenete egy: összetartozunk. És ezt a mai világban fontosabb kimondani, mint valaha.
Mit gondolsz a mai divat és a népviseletek kapcsolatáról? Hogyan építhetőek be népviseleti/népies darabok a mai öltözködésünkbe?
A mai divat és a népviseletek kapcsolata egyre élőbb és inspirálóbb. A népviselet nem egy poros, múzeumba való emlék – hanem egy élő örökség, ami újra és újra utat talál magának a mindennapjainkba. A hagyományos motívumok, szabásvonalak, anyaghasználat vagy akár a díszítéstechnika (például a hímzés, gyöngyözés, zsinórozás) számtalan kortárs tervezőt megihletett már – és nemcsak népi stílusban dolgozókat. A mai divatban egyre gyakrabban látunk olyan darabokat, amelyek a népviseletből „idéznek”, de a hétköznapokban is viselhetők. Egy kendőből válhat trendi táska, egy cifraszűr motívuma rákerülhet egy farmerdzsekire, egy ködmön fazonja pedig megjelenhet modern kabátként. Népies blúzok, kézzel hímzett kiegészítők, akár egy-egy ünnepi viseletből átvett elem is megtalálhatja a helyét a mai öltözékünkben – attól függően, ki mennyire bátran nyúl vissza a gyökereihez.
A Népviselet Napja is épp ezt az élő kapcsolatot szeretné erősíteni: hogy merjük felvenni, megmutatni, újragondolni és továbbörökíteni, amit őseink ránk hagytak – akár teljes öltözetként, akár egy-egy hétköznapi darabba „átmentve”. A népviselet – ahogy a szlogenünk is mondja – megmutatja, ki vagy. És a mai divatban épp az a legizgalmasabb, ha őszintén, bátran vállaljuk, amit képviselünk.
Galéria
Képeket Magosi Máté készítette.



















