Tim Burton, az 1958-ban született amerikai rendező eredeti, gótikus stílusa hatalmas sikernek örvend világszerte mind a gyerekek, mind pedig a felnőttek körében. Több mint negyven évnyi munkája során nem csak egy filmje vált kultfilmé, így az is biztosan hallott már a rendezőről, aki még nem látott tőle egy filmet sem. Az őszi estékre olyan Tim Burton-filmeket gyűjtöttünk össze nektek, amelyek kiváló választások lehetnek akkor, ha nem egy megszokott és klasszikus őszi horrorfilmre vágynátok.
Beetlejuice – Kísértethistória (1988)
A Beetlejuice – Kísértethistória című filmet 1988-ban mutatták be, műfaját tekintve horrorvígjáték és fantasy, amelyre nem sokkal a bemutatója után már kultfilmként hivatkoztak. A film folytatása idén került a mozivásznakra, úgyhogy ha filmmaratont tartanátok otthon, a második részt is érdemes megnézni. A film valóban egyszerre humoros és rémisztő, és olyan ismert színészek szerepelnek benne, mint Michael Keaton, Winona Ryder vagy Catherine O’Hara.
Karácsonyi lidércnyomás (1993)
Igazi filmklasszikusként tartják számon az 1993-as Karácsonyi lidércnyomást, amely elsősorban gyerekeknek szól, habár a stop-motion animáció, a groteszk bábfigurák és a cselekmény a felnőtteket célozza meg. Habár nem Tim Burton ült a rendezői székben, mégis az ő rajzai és ötlete alapján készült az animációs film Henry Selick rendezésében. A történet Halloweenvárosban játszódik, ahol a város kedvence, Rosszcsont Jack nem elégszik meg csupán a halloweennel, hanem ötvözni akarja azt a karácsonnyal – ám ez a kezdeményezés nem egészen zökkenőmentes. A két ünnep megjelenítése miatt ezt a filmet nem csak halloween alatt ajánlott megnézni, hanem karácsonykor is.
Ollókezű Edward (1990)
A listánk harmadik filmje az 1990-ben megjelent Ollókezű Edward, amely az egyik legművészibb, legérzelmesebb filmje a rendezőnek; már a karrierje előtt, még tinédzser korában találta ki a karaktert, Ollókezű Edwardot, így amikor sikerült az ötletet vászonra vinnie, az rendkívül meghatározó volt számára. További érdekesség, hogy ez volt az első film, amelyen Johnny Depp és Burton együtt dolgoztak, munkájuk során pedig szinte azonnal barátok lettek, így több Tim Burton-filmben is láthatjuk a színészt, mint például Az Álmosvölgy legendája vagy a Sweeney Todd, a Fleet Street démoni borbélya című filmekben. Depp mellett a másik visszatérő színésznő, Winona Ryder is játszik az ikonikus filmben, kettejük alakítása pedig kultfilmé teszi a történetet.
A halott menyasszony (2005)
Ez a film is a látványos stop-motion technikával készült, a képi világa pedig egyszerre sötét és vidám, ebben hasonlít a fent említett Karácsonyi lidércnyomásra. A halott menyasszony a viktoriánus Angliában játszódik, és fő cselekményszála egy eljegyzés köré épül. A szerelmi háromszög főszereplője Victor, a kérő; a második szereplője a menyasszonya, Victoria Everglot; a harmadik pedig a halott lány, Emily, akinek tévedésből Victor a földből kiálló ujjára húzza a gyűrűt, így a halott lányt kell megkérnie Victoria helyett. A történet egyszerre izgalmakkal teli, tragikus és megható, emiatt szintén a rendező elgondolkodtató filmjei közé tartozik.
Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekei (2016)
A film Ransom Riggs azonos című regénye alapján készült, és hozza a Tim Burton-féle borzongást is, azonban a könyv cselekménye és karakterei keretet szabnak a rendező kreativitásának. A történetben két világ találkozik: a jelenben Jake (Asa Butterfield) a nagyapja furcsa és megmagyarázhatatlan történetei alapján felfedez egy másik világot, egy időburkot, amely Vándorsólyom kisasszony (Eva Green) különleges képességű gyermekeit védi a második világháború idején. A film rendkívül kalandos, de egyszerre rémisztő is; a történet, a képi világ és a filmbeli lények rendkívül horrorisztikusak, így ezt a filmet csak saját felelősségre ajánljuk.
Ebben a listában leginkább az őszies hangulatú Tim Burton-filmekből gyűjtöttünk össze öt kiemelkedő történetet, de ha sikerült meghoznunk a kedveteket, akkor a rendező többi filmjét sem szabad kihagynotok. Jó mozizást kívánunk a bekuckózós őszi estékhez!
Kiemelt kép: slohsexpressions.com