Talán nincs olyan egyetemista ezen a világon, aki ne gondolna legalábbi némi szorongással a vizsgaidőszakra. Ilyenkor látjuk be, hogy valóban jobb lett volna hétről hétre készülni, hogy mégis el kellett volna olvasni mind a negyven tételt a szakirodalom-listáról, hogy jó lett volna aktívan részt venni a gyakorlatokon, vagy hogy nem kellett volna az első előadás kivételével az összeset kihagyni. „Meg fogok bukni. Semmit sem tudok. Én ezt nem tudom megtanulni.” Ismerősek ezek a kijelentések? Ennek elkerülésére hoztunk nektek néhány hasznos tippet mind a vizsgaidőszak túléléséhez, mind a tanuláshoz, hogy a következő félévben már könnyedén gondolhassatok vissza a most még előttetek álló hónapra.
Mindig tervezzétek meg a vizsgaidőszakot!
Gondoljátok át előre, hogy mi a feltétele az egyes tárgyak teljesítésének. Ha beadandó feladat van, próbáljátok meg ne az utolsó pillanatra hagyni, csináljátok meg még a nagy vizsgahajrá előtt, hogy ne legyen már rá gondotok. Ha titeket is utolsó héten kergetnek a zh-kkal, akkor először azokra fókuszáljatok, hogy ne kelljen megismételnetek őket. Ha a vizsgafelvételhez értetek, gondoljátok ki a saját stratégiátokat. Először a könnyebb vagy a nehezebb vizsgákon szeretnétek túl lenni? Legyen minden hétre egy vizsgátok, vagy inkább tartotok egy nagyon intenzív vizsgahetet? Egymás után hasonló területet érintő tárgyakat választotok, vagy fő a változatosság? Mindenkinek más koncepció jó, és higgyétek el, hogy nagyon sokat fog segíteni a tanulásban később, ha van egy ütemtervetek.
Ne hagyjatok semmit az utolsó pillanatra!
Lehet, hogy úgy vagytok vele, hogy a tételeket kirázzátok a kisujjatokból, és ezért elég elmenni az utolsó meghirdetett alkalomra. Ugyanakkor sokkal nagyobb biztonságérzetet ad, hogyha tudjátok, hogy még legalább egy esélyetek van javítani ebben a félévben, és nem csúszik át a tárgy a következő félévre, ha esetleg nem sikerül jól a vizsga. Ugyanez igaz a tanulásra is. Ne halogassátok a vizsgát megelőző két napra mind a negyven tételt, mert igen nagy esély van rá, hogy egyrészt nem tudtok ennyi mindent megtanulni ilyen rövid idő alatt, másrészt borzasztóan stresszes érzés ha olyan témát kaptok, amelyet el sem olvastatok előtte.
Pihenjetek eleget, figyeljetek magatokra!
Tudjuk jól, hogy az alvás meg a vizsgaidőszak nem feltétlenül a legjobban összeegyeztethető fogalmak. De ha odafigyeltek arra, hogy eleget aludjatok, elég szünetet tartsatok az egyes tanulási fázisok között, eleget egyétek és igyatok, akkor sokkal könnyebben fog menni a tanulás is.
Na de akkor hogyan fogjak hozzá, kérdezhetnétek.
Minden ember más és más, és ez a tanulási stratégiákban is megmutatkozik. Van, akinek így, van, akinek úgy könnyebb. Éppen ezért hoztunk nektek öt módszert, amelyek segíthetnek a változatosabb tanulási rendszer kialakításában.
1. Készítsetek vázlatot!
Ez a módszer főként azoknak hasznos, akiknek olvasás és írás útján rögzül legjobban a tananyag. Használjátok a kötelező irodalmat vagy a saját jegyzeteiteket, és készítsetek belőlük egy vázlatot, lehetőleg kézzel írva. Ez a mechanikus folyamat segít a bevésődésben, hogy rögzüljenek az információk. Több stratégiát is alkalmazhattok: készíthettek egy digitális jegyzetet is, amelyet aztán lemásoltok kézzel, újra begépelitek és újra leírjátok, amíg nem érzitek azt, hogy már megjegyeztétek. Alkalmazhatjátok a minimalizálás rendszerét is: egy nagyon tartalmas és hosszú szövegből készítsetek további, egyre rövidebb vázlatokat, amíg el nem értek a kizárólag a legfontosabb kulcsszavakat tartalmazó jegyzetig.
2. Készítsetek tanulókártyát!
Bármilyen szakon is tanultok, biztosan van olyan terület, ahol ezt alkalmazni lehet: definíciók, összefüggések, szinonimák, számok esetében. Elképesztően sokrétűen használható módszer, ha rájössz, hogy hogyan csináld jól. Elkészíthetitek őket digitálisan (például az Anki vagy a Quizlet appokban) vagy akár papír alapon is. Bárhol és bármikor használhatjátok őket, és kimondottan alkalmasak a legfontosabb információk elsajátítására.
3. Hallgassátok meg!
Lehet, hogy elsőre furcsán hangzik, de működik. Vegyétek fel a telefonotokkal a felolvasott szöveget, aztán hallgassátok a buszon, reggelizés vagy bevásárlás közben. Azoknak, akiknek könnyen megy a tanulás hallás után, ez a legjobb módszer, de kiegészítésként mindenki másnak is nagyon hasznos, hiszen a hétköznapi kötelező teendők elvégzése közben is tanulhattok.
4. Rajzolj, színezz, ábrázolj!
Vannak azok az emberek, akik a diagrammok, ábrák, infografikák szerelmesei. A jó hír az, hogy ezeket bátran elkészíthetjük magunknak is, és ehhez nem kell „Michelangelónak” lennünk. Lehet, hogy elsőre nem lesztek olyan ügyesek, de amíg kitaláljátok, hogy hogyan ábrázolhatjátok az adott témát, a különböző színeknek, formáknak milyen jelentéseket adtok, már addig is sokat tesztek a memorizálás folyamatáért. Ha pedig elkészült, utána már csak elég rápillantani az ábrára. Természetesen nem csak különböző összefüggéseket, adatokat lehet így ábrázolni, hanem készíthettek illusztrációt különböző fogalmakhoz, eseményekhez – csak a képzelet szab határt.
5. Tanítsd meg másoknak!
Ehhez a módszerhez természetesen szükségetek van némi előkészületre és valakire, aki a „diák” szerepében tetszeleg. Előzetesen szükség van valamilyen jegyzetre, vagy legalább minimális tudásra a témában, amit aztán közösen elmélyíthettek. Azáltal, hogy valaki másnak próbáljátok átadni a tudást, lehet, hogy olyan hasonlatok, összefüggések jutnak eszetekbe, amelyek egyébként nem jutnának. Hangosan elismétlitek akár többször is az adott témakört, és válaszoltok az esetlegesen felmerülő kérdésekre is. Ez a módszer egyszerre jó arra, hogy közösen feldolgozzatok egy jegyzetet, valamint arra is, hogy ellenőrizzétek egymás tudásszintjét. Ha még sosem próbáltátok, mindenképpen tegyétek meg!
Összegezve tehát hagyjatok magadnak elég időt, figyeljetek oda magatokra, próbáljatok ki több módszert, és higgyétek el, máris nem lesz „mumus” a vizsgaidőszak. Mindenkinek sok szerencsét, idegösszeroppanás-mentes heteket, és ne felejtsétek, hogy „sose hagyjon el benneteket a remény!”
Grafika: Kovács Emese