Mint arról már egy korábbi cikkünkben beszámoltunk, Magyarország társrendezőként vette ki a részét a 2024-es női kézilabda Európa-bajnokságból. Nemzeti csapatunk hazai pályán, Debrecenben játszhatta a csoportkör, illetve a középdöntő mérkőzéseit. Kanyargós volt az út, de folyamatosan felfele vezetett, míg elértük a csodát. Nézzük meg, hogy mi is történt ebben a két és fél hétben a női kéziseinkkel!
Mint korábban említettük, a csoportkör mérkőzéseit Debrecenben, hazai közönség előtt játszották a magyar lányok. A torna november 28-án kezdődött, amikor is a magyarok ellenfele Törökország válogatottja volt. A vártnál talán nehézkesebben, de sikerült megnyerni a mérkőzést 30 : 24 arányban. A meccs embere jobbszélsőnk, Győri-Lukács Viktória volt. A nyilatkozatok alapján a lányok a döcögős kezdést az izgalomra fogták. Nem csoda, hiszen ritkán adatik meg egy válogatott életében, hogy hazájában játszhatja az Európa-bajnoki mérkőzéseket.
A második mérkőzés viszont talán az elvártnál is többet hozott. Szerencsésnek érzem magam, hogy jelen lehettem az eseményen, és saját bőrömön érezhettem át ezt a fergeteges hangulatot, amelyet a csaknem hatezer szurkoló okozott. Hihetetlen volt a lányokat testközelből látni és felvenni azt a rengeteg energiát, amelyet a csarnok teremtett. Svédország ellen léptünk pályára. A találkozó első percétől a magyar csapat vezetett, míg a meccs végeredménye 32 : 25 lett. Öröm volt látni, ahogy a rettegett skandináv ellenfél elbizonytalanodik a lehengerlő magyar játékkal szemben. A meccs embere a rengeteg bravúrvédést bemutató kapusunk, Szemerey Zsófi lett. Ezzel a győzelemmel biztossá vált a középdöntőbe jutás, emellett pedig nagy lépést jelentett a továbbiakra nézve is.
A harmadik mérkőzést győzelemittasan kezdték a magyarok. A papírforma alapján sima győzelem ígérkezett, amely meg is valósult: szintén 60 percig vezetve zsebeltük be a 2 pontot Észak-Macedónia ellen is. A meccs embere Szöllősi-Schatzl Nadine lett. Magyarország csoportelsőként jutott a középdöntőbe.
Olyan szerencsés helyzet állt elő, hogy a középdöntős meccseket is itthon, Debrecenben játszhatták lányaink. Első ellenfél a méltán rettegett, durva stílust képviselő Montenegró volt. A kulcsmérkőzés (a bécsi final weekend szempontjából) rosszul kezdődött. Védekezésben nem találtuk a távolságot, támadásban nem voltunk sikeresek. A 20. perc környékén azonban valami megváltozott: jöttek a gólok, a szerzett labdák. Végül a találkozót 26 : 20 arányban nyertük, ezzel pedig elindultunk az emelkedőn a hegycsúcs irányába. A meccs embere újra Szemerey Zsófi lett.
Nehéz nap várt a lányokra, hiszen a montenegrói meccs és Lengyelország elleni találkozó között alig telt el huszonnégy óra. A pihenés és regenerálódás szempontjából nem volt egyszerű helyzetben egyik csapat sem. Ez azonban nem okozott problémát, hiszen tízzel vertük a lengyeleket is – 31 : 21 végeredmény mellett a meccsen „lubickoló” Vámos Petra lett a mérkőzés legjobbja. Ezzel pedig körvonalazódott minden: ha a következő meccset is megnyerjük, ott vagyunk a legjobb négy között.
Ebbe azonban a felfrissített román együttes is bele szeretett volna szólni – a lényeg, hogy csak szeretett volna. Magyarország 37 : 29 arányban nyerte a találkozót, így biztossá vált, hogy éremért játszhat. Utoljára ilyen tizenkét évvel ezelőtt történt. A meccs embere a tíz gólig jutó Klujber Katrin lett.
Azt azonban, hogy kivel kell játszanunk az elődöntőt a franciák elleni meccs eredménye határozta meg. A világbajnok és olimpiai ezüstérmes válogatott jól kezdte a találkozót, gyorsan szereztek egy-két gólt, azonban a magyar csapat nem hagyta lerázni magát, így a félidőben döntetlen állással vonulhattak pihenni. A második félidő szinte kopírozta az elsőt, így megint francia vezetéssel vágtunk neki a hajrának. Ezt azonban a rutin és a tapasztalat nyerte, így Franciaország 30 : 27-es győzelmével bebiztosította csoportelsőségét.
Hangsúlyoznám, hogy elképesztő eredmény a legjobb négy közé jutás, itt már tapasztalt csapatok, a világelit ellen kell játszani. Talán az elődöntő szempontjából legkedvezőtlenebb ellenfelet kaptuk, Norvégiát. Norvégia uralja a világot a kézilabdában, így nem meglepő, hogy 100%-os mérleggel jutottak az elődöntőig. Sajnos a különbség itt is megmutatkozott. A lányok mentségére szóljon, hogy tartották magukat, és Norvégia talán legnehezebb ellenfelének bizonyultak. 30 : 22 lett a végeredmény, ezzel pedig biztossá vált, hogy a bronzéremért játszunk.
Talán meglepetésnek mondható, hogy Dánia legyőzte a franciákat a második elődöntős mérkőzésen, így egy újabb francia-magyar találkozó zárta le a két csapat Európa-bajnokságát.
A meccset szemmel láthatóan másként kezdték a magyarok, mint Debrecenben. A lányaink harcoltak egymásért és a hazáért. A meccs elképesztően izgalmas volt, nagyrészt a magyarok vezettek. A félidőben 13 : 12-es vezetésnél mentünk szünetre, majd a második félidőben is tartani tudtuk az ellenfelet. Az 58. percben 24 : 24-et mutatott a kijelző, nagyon szoros utolsó két percnek néztünk elébe. Egy sírból visszahozott támadás végén Győri-Lukács Viktória talált a kapuba, így vezetést szereztünk az utolsó percre fordulva. Egy feladata maradt a magyar lányoknak: kivédeni az utolsó támadást. Simon Petra és Márton Gréta sikeres mozdulatát belemenésnek fújta a játékvezető, így Magyarország visszakapta a labdát. Ekkor Golovin Vlagyimir, a magyar válogatott szövetségi kapitánya időt kért. „3 másodperc maradt. Íveld fel, dugdosd el vagy tedd, amit akarsz, de ne add el!” – jött az utolsó instrukció. Simon Petra tökéletesen végrehajtotta a feladatot. Jöhetett az ünneplés!
Az Európa-bajnokságot Norvégia nyerte, miután legyőzte Dániát a döntőben.
Magyarország tizenkét év után újra dobogóra állhatott egy világversenyen – elképesztő teljesítmény. Mindemellett a torna álomcsapatába kilenc jelölést követően beválasztották Klujber Katrint, Győri-Lukács Viktóriát és Simon Petrát is. Ezzel Magyarország adta a legtöbb játékost az All Star-csapatba.
Gratulálunk a bronzéremhez, és még sok hasonló pillanatot kívánunk a csapatnak!