November 28-án kezdődik a 2024-es női kézilabda Európa-bajnokság, amely idén Magyarország, Ausztria és Svájc közös rendezésében valósul meg. A torna különlegessége, hogy először szerepel majd 24 csapat a mezőnyben, így új kihívásokkal nézhetnek szembe a kontinens legjobb női kézilabdázói. Magyarország kiemelt szerepet kap: nemcsak rendező országként van jelen, hanem a csoportkör és a középdöntők mérkőzéseinek nagy részét is hazai pályán, Debrecenben bonyolítják le.
A magyar csapat és a csoportkör esélyei
A magyar válogatott az A-csoportban kapott helyet, ahol Svédország, Észak-Macedónia és az újonc Törökország lesz az ellenfél. A magyarok Svédország ellen különösen nagy csatára számíthatnak, hiszen az elmúlt évben többször is összecsaptak, vegyes eredményekkel zárva. A cél egyértelműen a csoport első két helyének megszerzése, ami a középdöntőbe jutást jelenti.
A válogatott bő kerete már készen áll, benne olyan rutinos játékosokkal, mint Klujber Katrin, Janurik Kinga és Márton Gréta, valamint feltörekvő fiatal tehetségekkel, mint például az EHF által az év utánpótláskorú játékosának választott Simon Petra. A felkészülési időszakban a JYSK Kupán aratott sikerek és a korábbi bravúros győzelmek (például a franciák elleni diadal) önbizalmat adhatnak a csapatnak a nemzetközi megmérettetésre.
A torna jelentősége és hazai helyszínek
Ez az Európa-bajnokság nemcsak sportszakmai szempontból különleges, hanem azért is, mert Magyarország újra kézilabdaünnepet rendezhet. Az esemény Debrecenben kezdődik, ahol a magyar csapat mellett a B-csoport (Montenegró, Románia, Szerbia és Csehország) is pályára lép. A döntő hétvége Bécsben kerül megrendezésre, ami izgalmas zárása lesz a két hétig tartó küzdelmeknek.
Mire számíthatunk?
A magyar közönség izgatottan várja a torna kezdetét, hiszen a hazai pálya és a szurkolók támogatása hatalmas erőt adhat a csapatnak. Bár a favoritok között ott van Norvégia, Dánia és Franciaország, a magyar csapatnak reális esélye van arra, hogy akár a középdöntőből is továbbjusson, ha sikerül stabilan játszani a csoportmeccseken.
A torna tehát nemcsak a magyar sportkedvelőknek, hanem az egész kézilabda-közösségnek emlékezetes esemény lehet, hiszen a sportág fejlődését, a nemzetközi rivalizálásokat és a hazai tehetségek kibontakozását is ünnepli.
Hajrá, Magyarország!
Vezető kép: Krizsán Csaba / MTI