Testvérvárosok tere, Terracina tér, Lahti utca – mind-mind olyan kultúrákat és nemzeteket átívelő lenyomatai Pécs kapcsolati hálójának, amelyeket gyakran figyelmen kívül hagyunk a mindennapos sietség közepette. Ám egy testvérvárosi viszony többet jelent, mint pár utcanév felsorakoztatása: lehetőség arra, hogy egyénekként kapcsolódjunk különböző kultúrákkal, településként pedig kölcsönösen támogassuk a hasonló földrajzi méretű és népességű városokat. Ebben a cikkben amellett, hogy bemutatunk néhány várost Pécs testvérvárosi közül, az olvasóknak arra is lehetőségük nyílik, hogy pécsi rendezésű eseményeken elsőkézből nyerjenek bepillantást egy-egy nemzet kultúrájába.
A testvérvárosok (angolul gyakran twin towns vagy sister cities) fogalma valószínűleg nem ismeretlen senkinek, hiszen a történelem folyamán mindig voltak olyan települések, amelyek partneri, diplomáciai viszonyt alakítottak ki kereskedelmi vagy kulturális okokból. Európában az első szerződésre, amely a mai testvérvárosi kapcsolatra emlékeztet, a németországi Paderborn és a franciaországi Le Mans között került sor 836-ban.
Később, a 20. század elején pedig egy angliai kisváros, Keighley egyezményt kötött több franciaországi községgel is, bár ez inkább egyoldalú, mintsem egyenrangú viszonynak mondható. A második világháború után azonban a kapcsolati hálók fellendítése új erőre kapott: már nemcsak a kereskedelem volt a középpontban, de a testvérvárosi kötelék a szimpátia, kibékülés kifejezésének és a kölcsönös segítségnyújtásnak is az eszköze lett. Továbbá a modern értelemben vett testvérvárosi viszony az előbb felsorakoztatott célok mellett a turizmust is előtérbe helyezi – ebben a cikkben erre hoztunk példákat.
Eszék, Horvátország
A Pécs szomszédságában fekvő Eszék közel százezer fős lakossággal Horvátország negyedik legnagyobb városa. A történelem során fontos és meghatározó szerepet töltött be, ám gyakran esett hódító seregek hatalma alá: először a Római Birodalom, majd a török hadsereg, végül pedig a Habsburg Birodalom is igényt tartott rá. Eszék egy káprázatos óvárossal rendelkezik, telis-tele gazdag történelmi épületekkel, emellett pedig fesztiváljairól is híres – többek között a májusi tamburafesztivál teszi Eszéket turisták célpontjává.
Ha úgy érzed, hogy szívesen kapcsolódnál a horvát kultúrához, és kiváló ritmusérzéked van, akkor a Zsolnay Negyed táncházait mindenképpen érdemes felkeresned! Itt nemcsak horvát, de egyéb délszláv és moldvai hagyományokból is ízelítőt kapsz. Bár a táncház idei évadát már lezárták, csüggedésre semmi ok, hiszen, ha követed a programokat az E78 weboldalán, akkor első kézből juthatsz friss információhoz.

Lahti, Finnország
Egy kicsit távolabbra merészkedve, Finnország jégbe öltözött tavai között lelhetünk rá Lahti barátságos városára. Bár területe majdnem ötször akkora, mint Pécs, lakossága mégis közel annyi, mint városunknak. A 19. században Lahti kereskedelme fellendült: vasútvonalak szelték át a kezdetben még kevésbé jelentős kisvárost, és hajózási csatornák, kikötők járultak hozzá a halászat és a tengeri kereskedelem népszerűsítéséhez. Bár Lahti számos kiváló múzeummal, galériával és hangversenyteremmel büszkélkedhet, mégis a téli sportok védnökeként tartják számon: a világon egyedülálló módon hétszer választották helyszínéül az északisí-világbajnokságnak, emellett pedig labdarúgó- és jégkorongcsapata is kiváló.
A hatalmas távolság Lahti és Pécs között csekélyebb, mint gondolnánk: erről pedig a Pécsi Magyar–Finn Társaság gondoskodik. Némi tagdíj ellenében olyan programokon vehetsz részt, mint például nyelvtanfolyamok, finnországi utazások, különböző előadások és hangversenyek. Ne habozz, keresd fel a társaság weboldalát vagy Facebook-oldalát, ahol aktívan tájékoztatnak a jövőbeli programokról!

Seattle, Amerikai Egyesült Államok
A tengerentúlra érkezve Seattle, Washington állam legnépesebb városa tárt karokkal vár minket, pécsieket. Távolban a város ikonikus tornya, a 60-as években épült, közel kétszáz méter magas Space Needle magasodik a felhőkarcolók fölé. Seattle nevét egy amerikai őslakos vezetőről kapta, és igazán gazdag történelemmel rendelkezik. Bár már a 19. századtól kezdve kereskedelmi központ volt, múltját lázongások, tömegmészárlások szabdalták szét, és a nagy gazdasági világválság sem kímélte. Manapság azonban már a technológiai fejlődés egyik fő helyszíneként tartják számon, hiszen megannyi neves cégnek ad otthont – érdekesség, hogy köztük található a Starbucks is.
A Pécsi Tudományegyetem számos lehetőséget nyújt a hallgatóknak, hogy tengerentúli tapasztalatokat szerezzenek – ám a Zsolnay Negyedben található egy kis zug, ahol szintén van mód arra, hogy amerikai „szomszédainkat” egy kicsit jobban megismerhessük. Ha egy baráti beszélgetésre vágysz a legkülönfélébb témákról, vagy esetleg egy angol nyelvű könyv iránt érdeklődsz, akkor az American Corner programjai neked szólnak! Keresd fel Facebook-oldalukat, ahol tájékoztatást kaphatsz a legújabb eseményekről.

Listánk nem nyúlhat eléggé hosszúra ahhoz, hogy Pécs valamennyi testvérvárosára sor kerüljön. E rendhagyó listát azonban érdemes saját tapasztalatokkal kipótolni: figyeljük meg városunkat egy kicsit más nézőpontból, tekintsünk az országhatárokon túlra, és ismerjük meg azokat a kultúrákat, amelyek elsőre bár nagyon különbözőnek tűnnek, mégis van, ami összeköt minket: a testvériség szoros köteléke. Éljünk hát vele!