ITTHON

Január 6 – Vízkereszt napja

Kiemelt kép: Kovács Emese

Magyarországon a legtöbb ember tudja, hogy vízkereszt napja alatt január hatodikát értjük. De mire is emlékezünk pontosan ilyenkor? Miért ekkor? És miért bontják sok helyütt ezen a napon a karácsonyfákat?  

Ha számolni kezdünk, január hatodika éppen a tizenkettedik nap karácsony második napjától számítva. A legtöbb embernek biztosan ismerős az angolszász karácsonyi gyermekdal, a Karácsony tizenkét napja. Ha eddig esetleg nem tudtátok volna, ez a versike erre a tizenkét napra utal, hiszen ez a nap a karácsonyi ünnepkör záró napja, egyúttal a farsangi időszak kezdete is.  

Másként szokás háromkirályok napjának is hívni ezt a napot, hiszen úgy tartják, Gáspár, Menyhért és Boldizsár ekkor érkezett meg a kisded Jézus elé, és ekkor tették hódolatukat előtte. Érdekesség, hogy a korai kereszténység ezen a napon ünnepelte a bölcsek érkezése mellett Jézus születését, megkeresztelkedését és a kánai menyegző csodáját is. A római katolikus hitben csak a háromkirályok maradtak meg ünnepnapként, a másik két jelentős eseményt újradatálták. De a keleti egyházakban a mai napig január hatodikán ünneplik a Megváltó születését.  

Az ünnep másik neve az ezen a napon végzett vízszentelésből ered, amelynek gyökerét a már korábban említett krisztusi megkeresztelkedésben kell keresnünk. Katolikus településeken volt szokás megszentelni a vizet, amelyet aztán az élet minden területén felhasználtak. Megitatták az állatokkal, fellocsolták vele a ház földjét, beöntötték a kútba s az emberek maguk is ittak belőle, hogy egészségesek legyenek, a gonosz ne ártson nekik és Isten áldása legyen rajtuk az egész évben. Ezen kívül ezen a napon volt szokás megejteni a házszentelést is, amikor krétával a három keleti bölcs kezdőbetűjét és az aktuális évszámot írták általában az ajtókeretre, gerendára, szemöldökfára. Úgy tartották, ez megvédi a házat a villámcsapástól és a boszorkányságtól is.  

A vízkereszt tehát egyszerre a vége és kezdete valaminek, amelyhez a magyar néphagyományban több érdekes hagyomány is tartozik, amelyek közül van, ami még most is szokásban van. Ha nyitott szemmel jársz, lehet, hogy te is több betűt és számot fedezel majd fel ajtók felett, s akkor már tudni fogod, hogy ott bizony házszentelés történt.