Cikksorozatunk legújabb részében Kluk Esztert ismerhetjük meg közelebbről, aki nemcsak oszlopos tagja írógárdánknak immár másfél éve, hanem harmadéves az Egészségtudományi Kar gyógytornász szakán. Írásaiban Eszter a legkülönfélébb tájakra kalauzol el minket: idilli tengerpartokra, tele románccal; őseink elfeledett vidékeire, régi hagyományaikkal együtt; és persze Pécs városa sem kerülhet le a terítékről. Legyen szó könyvekről, filmekről vagy izgalmas programokról, Eszternél jó kezekben leszünk.
Köszönöm, hogy elfogadtad a felkérést. Mutatkozz be egy kicsit, honnan ered az írással való kapcsolatod?
Amikor pályát választottam, akkor éreztem, hogy van egy felem, ami az egészségtudomány felé menne, de van egy másik, amit meg a humán tárgyak érdekeltek. És sok ideig tanár akartam lenni, azon belül is irodalom- és angoltanár. Végül az egészségtudományt választottam, de örülök, hogy író is lehetek közben, így ez a felem is kiteljesedhet. Nekem mindig nagy álmom volt, hogy író lehessek. Amikor még azt hittem, hogy bármi lehet belőlem, akkor újságíró is akartam lenni. Lassan már másfél éve vagyok itt, de még most is néha úgy vagyok vele, hogy csípjetek meg, akkor én most komolyan újságíró vagyok?
Hol és mikor találtál rá az 1367 Magazinra?
A második évemben találtam rá. Volt egy ismerősöm, aki a magazinnál volt író, és tőle hallottam róla.
Milyen témákról írsz a legszívesebben?
Legtöbbször könyvekről szoktam írni beszámolót, vagy pedig filmekről kritikát – nem vagyok specialista ezen a téren, úgyhogy inkább ezekről is csak véleményt. Ezenkívül még szeretek néphagyományokról, ünnepekhez kapcsolódó, régi szokásokról írni. Azt hiszem, hogy én vagyok az egyetlen író az Egészségtudományi Karról, úgyhogy szeretem az ETK-s programokat néha promózni, egy kicsit reprezentálni őket. Egyébként a pécsi programokról is szívesen írok.
Hogyan változtak a mindennapjaid, amióta a magazinnál vagy? Milyen pluszt adott az életedhez?
Abból a szempontból mindenképpen, hogy mivel az ember folyamatosan kattog azon, hogy milyen témákról írjon, ezért a környezetemben lévő eseményekre sokkal jobban odafigyelek. Mint ahogy mondtam is, a pécsi eseményeket vagy programokat sokkal inkább figyelemmel kísérem, hogy tudjak róluk írni, és ezáltal én is tudni fogok róluk, szóval nekem is több lehetőségem van elmenni ilyesmikre. Vagy azóta jobban fókuszálok a mozikínálatra, hogy a friss filmekről tudjak cikkeket írni. Ezenkívül kiemelném mégegyszer, hogy így kiélhetem az irodalom és a humán oldal iránti szeretetemet is.
Hogyan tudod összhangban tartani az írói tevékenységedet és a tanulmányaidat?
Szorgalmi időszakban ez annyira nem nehéz, mert ha az ember belejön, akkor másfél-két óra alatt egy igényesebb cikket össze lehet dobni. Amikor jobban ráérek, akkor meg szoktam adni a módját az írásnak egy rituáléval – fogom a kis laptopomat, elmegyek egy kávézóba, és ez tökre hangulatos. Ekkor jönnek az embernek a gondolatok, így egy jó cikket tud készíteni. Amikor sűrűbb a beosztás, akkor kicsit vissza lehet venni a lendületből, de utána igyekszem pótolni, hogy amennyit kihagytam, annyival többet írjak a következő hónapban.
Mi a kedvenc dolgod a magazinban?
Az nagyon tetszett, amikor voltak közös laptervtervezésink, amikor közösen ötleteltünk. Ez engem mindig egy kreatív hullámba rakott, azért nem mindig egyszerű előállni minden hónapban minimum három cikkötlettel, de ez meghozta a kreativitást meg az ötleteket.
Szerinted milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie egy írónak? Van-e olyan dolog, amit egy jelentkezőnek tanácsolnál?
Mindenképpen kreatívnak kell lenni. A másik, amit tanácsolnék annak, aki író szeretne lenni, hogy járjon mindig nyitott szemmel, és figyeljen oda mindenféle dologra, ami körülötte történik, amiről írhat, amit körbe lehet járni, mert az embereket az érdekli a legjobban, ami éppen történik, ami aktuális. Ezenkívül sokoldalúnak kell lenni, hogy mindenféléhez hozzá tudj szólni, mindenféléről tudj valami érdekeset írni.
Ha Eszterhez hasonlóan te is élsz-halsz az irodalomért, nincsen olyan esszéfeladat, amely túl nagy falat lenne a számodra, akkor ne habozz, kattints és jelentkezz írónak az 1367 Magazinhoz!