Mint azt korábban is említettük, cikksorozatot indítottunk, amelynek keretében megismerhetitek a szerkesztőségünk munkatársait nemcsak név szerint, hanem emberileg is. Célunk, hogy nagyobb belátást nyújtsunk a mindennapi munkálatainkba. A sorozat első részében az írók feladatairól olvashattatok, most pedig Hajtmann Timi segítségével megvizsgáljuk, hogy egy olvasószerkesztőnek milyen teendői vannak.
Kérlek mutatkozz be nekünk! Mesélj a szerkesztéssel való kapcsolatodról!
Hajtmann Timi vagyok, ez a harmadik évem a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán, anglisztika szakon. Idén fogok diplomázni, viszont tervezek jövőre mesterszakra is menni, ezért még valószínűleg sokáig itt leszek a magazinnál, és talán majd találkozhattok is velem. Már gyermekkoromban elkezdtem meséket és kisebb történeteket írni. Az írás szeretete innen jön, viszont pár évvel később rájöttem, hogy nagyon szeretem a nyelvtant és tehetséges vagyok a helyesírásban. Tulajdonképpen innen indult az egész. Középiskolában voltam néhány helyesíró versenyen is, amire nagyon büszke vagyok. Amikor az egyetemre kerültem, 2023 tavaszán jelentkeztem a magazinhoz, és azóta is itt vagyok olvasószerkesztőként.
Miként találkoztál az 1367 Magazinnal és mi motivált a jelentkezésben?
Facebookon találtam a hirdetésre az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat oldalán, és rögtön felkeltette az érdeklődésemet. Azelőtt csak rossz tapasztalatom volt munka és különböző interjúk terén, úgyhogy nagyon izgultam a felvételinél. Azonban volt elég önbizalmam a cikkek szerkesztésénél, így nagyon reménykedtem abban, hogy felvesznek, és ez sikerült is. Elsősorban egy olyan munkát kerestem, ahol némi fizetést is kapok a munkámért, ez egy fontos szempont volt. Emellett az is motivált, hogy mások lássák a munkáimat. Szerettem volna egy olyan munkahelyet, ahol láthatom a munkám gyümölcsét, és büszke lehetek rá. Itt ezt teljes mértékben megkapom, hiszen Facebookon, illetve az 1367 Magazin oldalán is megosztják.
Mit adott neked a magazin a hosszú éves tagságod óta? Miben változtatta meg a mindennapjaidat? Emellett meséld el kérlek, hogy mi számodra a legfontosabb az szerkesztésben.
Ami a kedvenc dolgom, és a magazin tudta nekem nyújtani az az, hogy egy közösség tagja lehetek, ahol úgy érzem, hogy megbecsülnek és tisztelik a munkámat. Nekem ez egy nagyon fontos szempont. Amit kiemelnék az olvasószerkesztésben az, hogy az író munkájából egy élvezhető szöveget készítsek, amelyet nem csak élvezet volt megírni, hanem az olvasók számára is élvezetet nyújt, hogy egy szép szöveget elolvasnak. Fontos az is számomra, hogy egy precíz munkát adjak ki a kezem közül, tehát nagyon figyelek a részletekre, és próbálok mindig pontos lenni, valamint a helyesírási szabályoknak utánanézni.
Szerinted milyen kompetenciákkal kell rendelkeznie egy olvasószerkesztőnek?
Nagyon fontos, hogy tisztában legyen a magyar helyesírás szabályaival. Ha azonban nem bízik a képességeiben, vagy nem biztos egy szó helyesírásában, akkor ismerje azokat a weboldalakat, illetve kézikönyveket és szótárakat, amelyek a segítségére lehetnek. Fontos azt tudni, hogy te nem vagy egyedül ebben a munkában, vannak nagyon jó online források, amelyeket a szerkesztés során lehet használni. Emellett ne félj kérdezni sem az írótól. Próbálj meg kommunikálni, hogyha valami nem tiszta. Illetve bízz a tudásodban, legyél magabiztos, és hidd el azt, hogy a kezeidből kikerült szöveg jó és élvezhető. Kiemelném azt is, hogy háttérmunkát végzel. Ne akard túlszárnyalni az írót, ne adj különböző gondolatokat a szájába. Ha azt látod, hogy valamit nem tudott kellően kifejteni, akkor próbálj neki ebben segíteni. Legyen meg az összhang, ne akard túlragyogni az író munkáját. Minden döntésed és szerkesztésed között legyen logika. Tudj érvelni a meghozott döntéseid mellett, amelyeket hoztál. Ne szerkessz bele a szövegbe csak úgy, ne dönts hasraütés-szerűen, hanem fontos, hogy minden betű, amit te megszerkesztesz, logikus és értelmes legyen.
Pontosan mit is csinálsz? Tudnál nekünk mesélni a munkafolyamatokról?
Először az író feltölti a cikket egy adott szerverre. Én ezt letöltöm, és ezzel dolgozom: nagyon részletesen átolvasom, utánanézek nemcsak a nyelvtani dolgoknak, hanem a kulturális vagy irodalmi referenciáknak is. Tulajdonképpen technikailag egy nagyon egyszerű folyamatról beszélünk. A Word Nyomon követés funkcióját szoktam használni, ahol látom tételesen, hogy mi az, amit én beleszerkesztettem, és mi volt az eredeti szöveg. Ez nagyon hasznos a munkámban. Végül ezt visszatöltöm a szerverre, és készen áll a publikálásra. Régen egy olyan módszerünk is volt, hogy javaslatokat készítettünk, amelyeket az író felülbírál. Most viszont ezt a döntést megkapta a szerkesztő, hogy a saját belátása alapján szerkessze a cikkeket, így nagyobb szabadságot kaptunk a munkánkban.
Ha Timi válaszait kellően érdekesnek találtad, és érzel magadban affinitást az olvasószerkesztés felé, akkor próbáld ki magad. Jelentkezz az 1367 Magazinhoz! Legyél te csapatunk következő tagja!